[quote]Ve Švýcarsku byl dnes slavnostně otevřen nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě. Gotthardský železniční tunel, kterým včera projely první vlaky s cestujícími, měří 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem alpského masivu. Do plného provozu dopravní stavbu uvedou švýcarské železnice v prosinci.[/quote]
Tunel, s jehož výstavbou se začalo v roce 1999, včera současně na obou stranách stavby otevřeli prezident švýcarské konfederace Johann Schneider-Ammann a zdejší ministryně dopravy Doris Leuthardová. „Dnešek je historickým dnem pro naši zemi,“ řekl Schneider-Ammann. „Je to velký krok pro Švýcarsko, ale také pro celý kontinent. Sbližujeme národy a národní hospodářství,“ řekl také o stavbě, která má spojení mezi severem a jihem kontinentu zkrátit asi o hodinu.
Na závěr svého vystoupení, které střídavě pronášel ve čtveřici švýcarských oficiálních jazyků, dal zelenou prvním vlakům s pasažéry. Z obou stran pak do tunelu, jehož výstavba přišla podle agentury DPA na 12,2 miliardy švýcarských franků (téměř 300 miliard korun), vjel vlak s 500 cestujícími, kteří místo ve vlaku vyhráli v loterii. Cesta na druhou stranu dvojici vlaků trvala asi půl hodiny.
Německá kancléřka přitom ocenila práci švýcarských inženýrů, která pomáhá spojit sever Evropy s jihem. Poznamenala také, že Gotthardský železniční tunel je dobrým příkladem projektu, který byl dokončen včas a u něhož se podařilo udržet na uzdě rozpočet. „O to musíme v Německu ještě usilovat,“ podotkla. Mohla tím narážet mimo jiné na stavbu nového letiště v Berlíně, která měla být dokončena už před několika lety a jejíž cena narostla výrazně nad rámec prvního rozpočtu.
Slova chvály našel také Hollande. „Tento tunel je obrovským evropským dobrodružstvím. Švýcarsko není v EU, má ale možnost spojovat sever s jihem,“ řekl francouzský prezident. Šéf italské vlády Renzi hovořil zase o tom, že zatímco někteří chtějí stavět zdi, Švýcarsko postavilo tunel.
Dosud nejdelším byl železniční tunel Seikan v Japonsku, který byl otevřen už v roce 1988 a který měří 53,8 kilometru. Eurotunnel spojující Francii a Británii má délku 50,4 kilometru.
První gotthardský tunel byl zprovozněn již v roce 1882, byl ale ve velké nadmořské výšce a železnice k němu musela vystoupat mnoha serpentinami, aby na druhé straně stejně složitě zase sestupovala.
O výstavbě nového dvoutubusového železničního tunelu rozhodli Švýcaři v několika referendech. Tunelem by mělo v budoucnu jezdit na 300 osobních a nákladních vlaků denně rychlostí až 270 kilometrů za hodinu. Ekologové si od nového železničního spojení slibují snížení počtu nákladních aut, jež každoročně používají alpské silnice, až o polovinu.
[images type=“carousel“ cols=“four“ auto_slide=“true“ lightbox=“true“]
[image link=“26221″ image=“26221″]
[image link=“26219″ image=“26219″]
[image link=“26223″ image=“26223″]
[image link=“26222″ image=“26222″]
[image link=“26218″ image=“26218″]
[image link=“26217″ image=“26217″]
[image link=“26220″ image=“26220″]
[image link=“26215″ image=“26215″]
[/images]
Zdroj: ČTK