Zdroj: NBC Boston

[quote]Stovky lidí ve východošpanělské oblasti Valencie strávily minulý týden v pátek noc v autech na tamních silnicích a dálnicích. Jen na dálnici A3, která spojuje Valencii s Madridem, uvázlo v autech kvůli sněhu asi 500 lidí, informoval deník El País. Nepříznivé počasí také v noci zastavilo pět vlaků, z nichž asi 1500 lidí musely evakuovat autobusy. Uzavřeny byly i tři tamní přístavy.[/quote]

Nejhorší byla situace na zhruba patnáctikilometrovém úseku na hlavním tahu mezi Valencií a španělskou metropolí, kde v dlouhé zácpě uvázlo několik stovek aut. Kritická situace vznikla, když pozdě odpoledne na dálnici A3 u města Buňol havaroval kamion. Než ho stačila civilní obrana odstranit, začalo hustě sněžit, což zkomplikovalo situaci i na blízkých sjezdech z dálnice. Následně ještě spadl na dálnici kabel vysokého napětí.

„Nechali nás tam trčet jako psy,“ postěžoval si listu El País jeden z řidičů, který strávil na dálnici noc v autě.

Spolu s ním byli ve voze od pěti odpoledne až do rána další dva dospělí a šestiletá holčička.

„Nikdo nám nepomohl a za celou noc jsem viděl jen tři sněžné pluhy, navíc v opačném směru,“ popsal situaci jeden z řidičů.

Dálnici A3 se podařilo zcela zprovoznit až kolem poledne.

V celé Valencii takto přes noc uvázlo asi 1600 kamionů, autobusů a osobních aut. Stovky lidí musely strávit noc v autě, jiní přečkali noc na záchytných parkovištích.

Kvůli větru a hustému sněžení byly uzavřeny tři valencijské přístavy Valencia, Sagunt a Gandia. V okolí města Albacete uvázlo v noci pět vlaků, v nichž cestovalo na 1500 lidí. Uprostřed noci pak lidi převážela náhradní doprava.

Sněžení bylo v oblasti Valencie neobvyklé, v některých tamních přímořských letoviscích takto nesněžilo několik desítek let.

Zdroj: ČTK