[quote]Ve Velké Bíteši budou kvůli stavbě okružní křižovatky u Masarykova náměstí zbourány dva domy. Demolice je součástí stavební zakázky na úpravu části silnice II/379 s dopravně problematickým křížením. Radní kraje rozhodli o tom, že zakázku získá firma Outulný VHS z Náměšti nad Oslavou, která práce provede za 23 milionů korun bez daně. Byla to nejnižší nabídka, řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).[/quote]

Stavební práce by podle Novotného měly být provedeny v letošním roce. Investici připravuje kraj ve spolupráci s bítešskou radnicí, která se postarala o výkup obou překážejících rodinných domů v křižovatce. Včetně přilehlých pozemků za ně zaplatila kolem deseti milionů korun.

Křižovatkou procházejí dvě krajské silnice II. třídy, jedna vede od Tišnova a druhá kopíruje dálnici D1 mezi Brnem a Jihlavou. Před lety už byl v křižovatce jeden dům zbourán, aby tam mohl být doplněn odbočovací pruh. Potíže ale přetrvávají. „Je to nejproblémovější křižovatka tady ve městě. Ve špičce tam stojí dlouhé fronty aut,“ uvedl bítešský místostarosta Tomáš Kučera (KDU-ČSL).

Stavební práce na silnici II/379 budou kromě vybudování okružní křižovatky, první v tomto pětitisícovém městě, obsahovat i opravy 400 metrů dlouhého navazujícího úseku silnice v ulici Na Valech. Vozovka tam má rozbitý povrch. „Je to teď asi nehorší komunikace ve Velké Bíteši,“ uvedl místostarosta. Během oprav budou zároveň rekonstruovány technické sítě v této ulici.

Dopravu budou letos ve městě ztěžovat i opravy další části státní silnice I/37 v ulici Lánice.

Zdroj: ČTK