[quote]Ve Zlínském kraji je v havarijním stavu 665 kilometrů vozovek druhé a třetí třídy, o 48 kilometrů méně než před rokem. Dalších 313 kilometrů zařadili odborníci mezi nevyhovující. Ve výborném stavu je v regionu 261 z celkových 1762 kilometrů krajských silnic, loni to bylo jen 241 kilometrů. Vyplývá to ze zprávy, kterou si nechalo zpracovat Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK). Celkové hodnocení stavu silnic v regionu se v posledních dvou letech zlepšilo.[/quote]

Stav vozovek je hodnocen pětibodovou škálou, kdy jednotlivé stupně znamenají výborný, dobrý, vyhovující, nevyhovující a havarijní stav. V roce 2009 dosahovalo průměrné hodnocení krajských silnic hodnoty 3,50, v dalších dvou letech 3,52, v roce 2012 hodnoty 3,55, v letech 2013 a 2014 dosáhlo známky 3,61, loni 3,58 a letos 3,46.

„Ukazuje se, že větší objem finančních prostředků, které jsme zejména díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury mohli v loňském i v tomto roce vložit do plošných obnov povrchů vozovek, spolu s prostředky Zlínského kraje a EU, přináší výsledky,“ řekl k novému hodnocení stavu vozovek na krajských silnicích ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Letos ředitelství, které je příspěvkovou organizací kraje, investuje do oprav včetně evropských a státních dotací přes 720 milionů korun.

Nejhůře jsou na tom silnice na Slovácku a na Vsetínsku se známkou 3,50, v lepším stavu jsou cesty na Zlínsku s hodnotou 3,46 a na Kroměřížsku se známkou 3,41. Okres Kroměříž má největší podíl silnic s novým povrchem, tedy ve výborném stavu, ale zároveň i nejvíce silnic hodnocených jako havarijní.

Ve Zlínském kraji přesto zůstává 38 procent silnic v havarijním stavu a dalších 18 procent jich je ve stavu nevyhovujícím. Dohromady je tak v neutěšeném stavu v regionu 978 kilometrů cest, tedy 56 procent silnic druhé a třetí třídy, které vyžadují bezprostřední údržbu nebo opravu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno