[quote]Ve Zlínském kraji se stejně jako loni nebude v zimě udržovat 107 kilometrů silnic třetí třídy. Zimní údržbu vozovek druhé a třetí třídy zajišťují jednotlivé okresní správy a údržby silnic (SÚS), které se starají i o údržbu silnic první třídy na Uherskohradišťsku, Kroměřížsku a části Vsetínska. Vozovky první třídy na Zlínsku i jejich většinu na Vsetínsku má na starost společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Proti minulé zimě nenastávají v zimní údržbě žádné podstatné změny.[/quote]

Údržbu krajské silniční sítě, tedy 1657 kilometrů silnic nižších tříd, obstarají SÚS Kroměřížska, Slovácka, Zlínska a Valašska. Na zimu mají ve skladech připraveno skoro 11.000 tun posypové soli a zhruba 15.000 tun kamenné drti.

„Podle potřeby se může během zimy dokupovat,“ uvedl Vojtěch Cekota, mluvčí Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které zimní údržbu vozovek druhé a třetí třídy v kraji zajišťuje.

Má na ni v rozpočtu na listopad a prosinec letošního roku asi 25 a na leden až březen roku 2017 přibližně 65 milionů Kč.

Uplynulá zima 2015/2016 stála ŘSZK 67 milionů korun, což byly třetí nejnižší náklady v historii společnosti založené v roce 2001 hejtmanstvím. Průměrné náklady na zimní údržbu se v kraji pohybují kolem 90 milionů Kč.

O údržbu vozovek se v zimě postará 61 sypačů, 98 traktorových radlic, 43 nakladačů a 16 kusů těžké techniky, jako jsou sněhové frézy. Celkem 741 kilometrů cest se bude udržovat solením, 916 kilometrů kamennou drtí. Sypače budou vyjíždět z deseti středisek zimní údržby.

Na silnicích první třídy na většině úseků Vsetínska a Zlínska (přes 177 kilometrů) bude stejně jako v uplynulých třech letech zimní údržbu zajišťovat pražská společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která se má podle smlouvy o zimní údržbu na Zlínsku a na Vsetínsku starat čtyři roky za 77,5 milionu Kč bez DPH. Firma zřídila dispečink v Otrokovicích a ve Vsetíně. Podle mluvčí Pavly Iváckové bude mít k dispozici 2150 tun soli.

O údržbu vozovek první třídy na Zlínsku se postarají čtyři velké sypače s radlicemi, na Vsetínsku pět vozidel.

„Minulá mírná zima žádné problémy na Vsetínsku a Zlínsku nepřinesla. Nicméně ani v letošním roce naše společnost přípravy na letošní zimu nepodcenila,“ řekl regionální ředitel AVE CZ odpadové hospodářství pro oblast jižní Morava Marcel Benda.

Na zimu se chystají i města. Uherské Hradiště nově zařadí do zimní údržby zhruba 1,3 kilometru chodníků a vozovek, bude tak udržovat 69 kilometrů vozovek a 87 kilometrů chodníků. Podobně jako loni bude krajský Zlín zbavovat sněhu 252 kilometrů silnic a 150 kilometrů chodníků. Ve Vsetíně při zimní údržbě využijí i lidi zaměstnané na veřejně prospěšných pracích. Město bude udržovat 180 kilometrů cest a 106 kilometrů chodníků.

Zdroj: ČTK