[quote]Téměř 200 firem předvádí novinky ze všech oblastí kolejové dopravy na nákladovém nádraží železniční stanice Ostrava hlavní nádraží. Včera tam začal třídenní mezinárodní veletrh drážní a manipulační techniky Czech Raildays. Firmy představují novinky od nejzákladnějších drobných komponent až po řídicí systémy, celky pro stavbu a údržbu tratí či sdělovací a zabezpečovací techniku. K nejatraktivnějším exponátům veletrhu vždy patří lokomotivy, letos je vystavují například společnosti České dráhy (ČD), CZ Loko nebo Škoda Transportation.[/quote]

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představuje na veletrhu nové speciální vozidlo pro kontrolu, údržbu a opravu trakčního vedení MTW 100.013/7. Jde o vozidlo, které je pro údržbu trakčního vedení speciálně navržené. Čtyřnápravové vozidlo má motor o výkonu 520 kilowattů a je dlouhé 21,4 metru. Výrobcem je rakouská společnost Plasser & Theurer, s níž SŽDC podepsala kontrakt na dodávku tří vozů. Další dva vozy dodá firma na podzim.

Na vozidle je nákladní jeřáb s možností připojení pracovního koše, zdvihací pracovní plošina, ramena pro manipulaci s trolejovým vodičem a nosným lanem, věží pro kalibraci výšky trolejového vodiče a měřicím sběračem. Dohled nad zařízením zprostředkovává osádce vozu soubor kamer.

Náměstek ředitele SŽDC Jiří Svoboda řekl, že s technikou, kterou správa dosud měla, některé zásahy dříve ani nemohla dělat.

,,To zařízení nejenom že umožní rychlé přesuny v rámci například koridorových tratí až 120 kilometrů v hodině, ale umožní i zásahy třeba na mostech pod mostem, protože ta plošina je schopna dostat se i pod železniční infrastrukturu, nebo chcete-li pod to vozidlo. Dále je významné, že díky přípravným prvkům, které jsou součástí vybavení vozidla, ty zásahy jsou mnohem kratší, než tomu je doposud,“ řekl Svoboda

České dráhy na veletrhu předvádějí své modernizované vozy, například velkoprostorový osobní vůz druhé třídy Bbdgmee236. V modernizovaném voze Bmz229 zase ukazuje rozšiřující se službu ČD – minibary. Místopředseda představenstva ČD Ludvík Urban řekl, že dráhy chystají obnovu vozového parku na dvou tratích v Moravskoslezském kraji.

,,V první řadě by měla být obnova vozového parku na lince Ostrava – Frenštát, kde by se měly koupit nové push-pully, dvoupatrové jednotky,“ řekl Urban.

Náklady na pořízení pěti souprav by podle něj byly kolem jedné miliardy korun, přičemž 85 procent této částky by měly zaplatit dotace a 150 milionů korun by doplatily ČD.

Urban řekl, že na nové vlaky je třeba nejprve vypsat soutěž a jejich výroba pak potrvá minimálně dva roky. Na trať by tak nové vlaky mohly vyjet zřejmě v roce 2021. Další tratí, na které by bylo potřeba zvýšit kvalitu cestování, je trať Ostrava – Bruntál.

Veletrh Czech Raildays je otevřen dnes do 18:00 a ve čtvrtek od 09:00 do 16:00. Plné vstupné stojí 70 korun, děti zaplatí 30 korun.

Zdroj: ČTK