[quote]Solar Impulse 2 je po sedmi dlouhých měsících připraven pokračovat ve své cestě kolem světa. Tým podnikl testovací let, aby se ujistil, že veškeré nově instalované systémy fungují tak, jak mají. Další let v rámci této cesty se uskuteční během dalších dvou měsíců a potrvá 4 dny.[/quote]

Pouze sluneční energií poháněný a jediným pilotem řízený letoun Solar Impulse 2 zahájil svou cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí.  Poslední uskutečněný let z Japonska na Havaj trval pět dní a znamenal historický úspěch v podobě několika světových rekordů, a to v letu na nejdelší vzdálenost, dobu (respektive výdrž) letu a nejdelší sólo let.

Právě tento poslední let se na letounu nepříznivě podepsal. Po celkové prohlídce letadla po uskutečněném letu tým zjistil, že došlo k závažnému poškození baterií. V průběhu letu došlo k výraznému přehřátí, a ačkoliv tým o tomto problému věděl, neměl tuto závadu za letu jak řešit.

Na letounu byly mezitím provedeny rozsáhlé opravy – poškozené baterie byly vyměněny a byl nainstalován stabilizační a chladicí systém. Během testovacího letu, který trval celkem 90 minut, se letoun vznesl nad Tichý oceán do výšky až 2 438 m.

Za předpokladu, že se týmu již podařilo vychytat veškeré mouchy, mohl by letoun na své cestě kolem světa pokračovat už od letošního dubna. Letoun by měl po 4 dnech od vzlétnutí z Havajských ostrovů přistát na západním pobřeží USA a poté by mohl pokračovat dál, zpět do Abú Zabí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno