[quote]V uplynulých 14 dnech nás zajímalo, jak stará auta naši čtenáři vlastní. Není tedy takovým překvapením, že většina čtenářů jezdí auty 6 – 10 let starými.[/quote]

Je všeobecně známo, že český vozový park stárne. V loňském roce dosáhl průměrný věk vozu 14,5 roku. V současnosti je v Česku registrováno 4,9 mil. osobních aut, ale jen třetina vozidel je mladších 10 let. Téměř polovinu nově registrovaných vozidel tvoří ojetá auta, často dovážená ze zahraničí.

V letošním roce byla navýšena ekologická daň pro vozidla, která nesplňují dané normy pro vylučování emisí. Stát se tímto nepřímo pokouší podpořit ke koupi nového vozidla, jehož provoz by byl šetrnější k životnímu prostředí. Potenciální kupce ale stále odrazují především příliš vysoké pořizovací náklady na nový vůz, proto raději zůstávají věrní starším modelům, které ale často tyto normy nesplňují. Navíc je holý fakt, že čím starší máte auto, tím více je třeba do jeho údržby investovat.

[graphs strips=“true“]
[graph title=“Méně než rok“ score=“6″ text_color=“#000000″]
[graph title=“1 – 2 roky“ score=“11″ text_color=“#000000″]
[graph title=“3 – 5 let“ score=“26″ text_color=“#000000″]
[graph title=“6 – 10 let“ score=“31″ text_color=“#000000″]
[graph title=“více než 10 let“ score=“26″ text_color=“#000000″]
[/graphs]

shutterstock_49449991

Jak staré je vaše auto?

Zbrusu novým, tedy méně než rok starým autem, jezdí 6 % hlasujících. Náklady na pořízení úplně nového vozidla jsou v mnoha případech vysoké, vyplatí se ale z hlediska nákladů na provoz a údržbu. Navíc je na trhu řada možností, jak pořizovací náklady výrazně snížit. Dokonce můžete jezdit novým vozem, aniž byste si ho nutně museli kupovat. Variant je opravdu hodně.

 

Relativně nová, tedy 1 – 2 roky stará auta, vlastní 11 % hlasujících. V nedávné době pořízené auto je už dobře zajeté a mělo by být ve velmi dobrém technickém stavu. Náklady na údržbu tak bývají minimální.

Vozidlo staré 3 – 5 let využívá 26 % čtenářů. Jedná se o stále ještě relativně „mladé“ auto. Je ale třeba pravidelná údržba, abyste vaše auto udrželi v „dobré kondici“. Z dlouhodobého hlediska se to může vyplatit.

Většina hlasujících, tedy 31 %, jezdí 6 – 10 let starým autem. Takto staré auto většinou už prošlo určitým stádiem, kdy potřebovalo nutně rozsáhlejší opravu, tedy jste do něj museli investovat větší finanční obnos. Pokud je o vozidlo dlouhodobě dobře pečováno, může dlouho vydržet v dobrém technickém stavu; náklady jsou stále přijatelné.

Vozidlo staré více než 10 let vlastní 26 % čtenářů. Vzhledem k průměrnému stáří českého vozového parku toto číslo není překvapivé. Vozidla jsou často opotřebená pravidelným provozem, což vyžaduje častou údržbu. Ne všichni řidiči ale vůz udržují. Mnohdy také nevyhovují platným emisním normám. Někteří řidiči si často odmítají pořídit novější model kupříkladu z nostalgických důvodů, většinou je ale odrazují vysoké náklady na pořízení nového auta. Často se tak na silnicích potkáváme s polorozpadlými vozy, které jsou navíc cítit na kilometry; o bezpečnosti ani nemluvě.

176055-top_foto1-nsr1o

Na závěr

Stáří vozidla je důležitým údajem, pro mnohé z vás ale není rozhodující. Rozhodující je nejen technický stav a parametry auta, ale také ten nepopsatelný pocit, když usednete za volant a vydáte se vstříc svému cíli.

orchard_valley_driving_school___8e892259_65e2_8021_2948_23ab288f1a2e

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno