[quote]Při ročních přírůstcích poptávky o 5,6 % budou mít v roce 2019 hodnotu 58 mld. $ a při růstu produkce o 4,0 % dosáhne objem 2,2 bilionu kusů. Na nárůstu počtu kusů se budou podílet především levnější typy (jako plastové šroubovací a kovové korunkové uzávěry), růst hodnoty potáhne širší použití promyšlenějších výrobků (např. dávkovací uzávěry) v balení léčiv a kosmetiky.[/quote]

Nadprůměrné přírůstky očekávejme u potravin a léčiv. V potravinářství půjde o dávkovací uzávěry a jiné dražší druhy. I kovové uzávěry si udrží svůj značný tržní podíl, protože jsou spojovány se skleněnými obaly na potraviny. V mnoha částech světa zůstanou primární oblastí použití víček a uzávěrů nápoje, udrží si nadpoloviční, mnohde dokonce více než dvoutřetinový podíl na poptávce. Nejrozsáhlejšími segmenty jsou pivo, sycené nealko a balená voda. Ač v mnoha oblastech (obzvlášť v rozvíjejících se zemích) zájem o sycené nealko roste, jinde naopak klesá a v USA a západní Evropě jsou na ústupu. Výroba piva ve světě by měla nadále pomalu, ale jistě stoupat, ale v mnoha zemích se šíří stáčení do plechovek, což omezuje výrobu kovových korunek a jiných uzávěrů na pivní lahve. Spotřeba balené vody roste skoro všude a tím zvyšuje poptávku po plastových uzávěrech na PET lahve. Nejstabilnější kategorie nápojů – mléko a džusy – nabídnou jen podprůměrné příležitosti, kdežto nové kategorie (např. čaje a kávy, sportovní a zdravé nápoje) poptávku po uzávěrech opět pozvednou. Nejdynamičtější bude vinařství, i když produkce vína roste hlemýždím tempem. V oblasti dosud ovládané korkovými zátkami se v posledním desetiletí či dvou značně diverzifikoval výrobkový mix. Hlavní volbou se staly kovové šroubovací uzávěry, zvlášť pro bílá a konzumní vína. Syntetické zátky našly své místo jako levná náhražka přírodních, i když tuto výhodu zase ztrácejí v důsledku vývoje levnějších technických, např. aglomerovaných korků. Přírodní korek se snaží udržet si svoji pozici zdůrazňováním tradice. Nabídku uzávěrů ovlivňuje i další trend: zvýšený objem obchodu s velkoobjemovým balením vína (např. bag-in-box).

Svůj podíl na trhu zvětší plasty, a to v důsledku jak postupného zavádění plastových obalů v mnoha oblastech, tak převládnutí plastových uzávěrů na obalech jiných typů, jako jsou kartony a stojací sáčky, kde mají prakticky monopol. Zdokonalení zpracování za horka umožní, aby se plastové obaly rozšířily na trhy kdysi ovládané skleněnými a kovovými obaly, ale velká odvětví jako pivovarnictví se stále budou spoléhat na skleněné lahve (plus hlavně kovové uzávěry) a plechovky (bez uzávěrů).

I když si mnoho vyspělých trhů (USA, západní Evropa, Japonsko) udrží pozice největších odbytišť víček a uzávěrů, rychlejší růst obecně zaznamenají rozvíjející se ekonomiky. Čína, která už teď patří mezi největší trhy, bude dál růst rychleji než světový průměr. Další budou Indie, Indonésie a Brazílie. Nadnárodní výrobci drogistického zboží už přesunuli svoje výrobní kapacity do Asie, Jižní Ameriky a východní Evropy, aby toho využili.

464 str., údaje za 2004, 2009 a 2014, předpovědi na 2019 a 2024 podle materiálu (kov, plasty, pryž a korek) a trhu (nápoje, potraviny, léčiva), oblastí a 18 zemí, profily firem (mj. AptarGroup, Bericap, Berry Plastics, Crown, Global Closure Systems, Silgan a Reynolds Group), cena od 6 500 $.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno