[quote]Vláda v pondělí zřejmě odmítne návrh skupiny poslanců, kteří navrhují změnit pravidla výkupu pozemků potřebných pro výstavbu dopravní a jiné infrastruktury. Chtějí například místo maximálních cenových limitů zavést přímo pevné ceny. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Vláda předloze zřejmě vytkne legislativní chyby, například v nově navrhované definici dopravní infrastruktury.[/quote]

Skupina vládních i opozičních poslanců z klubů ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 a Starostů místo dosavadních maximálních limitů v novele zákona o urychlení výstavby infrastruktury zavádí pevné ceny a omezuje bonus za výkup zemědělské a lesnické půdy. Také umožňuje, aby stát mohl nakupovat pozemky, které potřebuje směnit za jiné, potřebné pro výstavbu infrastruktury.

Poslanci navrhují také, aby dopravní infrastrukturou byly vždy stavby dálnic a silnic I. třídy nebo stavby s nimi související. Pod tuto definici by měly spadat i další stavby dopravní infrastruktury i související stavby vymezené v platné politice územního rozvoje. Podle vlády to ale koliduje s připravovanou novelou stavebního zákona, na níž pracuje ministerstvo pro místní rozvoj. Oddělená novelizace obou zákonů by tak podle vlády mohla vést například k rozporům v terminologii a k problémům při jejich uplatňování. Vládní legislativci také poukazují na to, že důvodová zpráva neobsahuje ekonomické zhodnocení dosavadního vývoje.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou novelu k projednání poslanci. Změna zákona by měla začít platit první den třetího měsíce po vyhlášení ve sbírce.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno