[quote]Vláda v pondělí odložila projednání harmonogramu na přípravu miliardového tendru na tříletý provoz mýtného systému. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Materiál, který počítá s vypsáním výběrového řízení začátkem příštího roku a podpisem smlouvy v říjnu, měl ministr dopravy Dan Ťok (ANO) předložit kabinetu do poloviny měsíce.[/quote]

„Debata o mýtu byla odložena proto, že chceme, aby o té věci nejdříve jednala koaliční rada. Poté o ní bude jednat vláda,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kromě harmonogramu ministr dopravy předložil vládě zdůvodnění, proč zakázku na poradenství v tendru zadal bez výběrového řízení společnosti Deloitte. Premiér tuto záležitost dnes blíže nekomentoval. Už dříve uvedl, že bude po ministru Ťokovi žádat vysvětlení způsobu přidělení zakázky.

Zakázku pro Deloitte už začal řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na podnět společnosti Cross Zlín zahájil správní řízení. Dalším problémem s touto zakázkou je skutečnost, že ministerstvo dopravy o záměru dohodnout se na plnění s Deloitte neinformovalo kabinet předem, což je u smluv podobného rozsahu podmínkou.

Společnost Deloitte v pondělí uvedla, že zakázka jí byla přidělena na základě expertizy a znalosti telematických systémů v dopravě, zejména mýtného systému v Česku.

„Přestože se státní správě nedařilo vybrat projektového manažera pro realizaci mýtného systému, drželi jsme si po celou dobu tým kvalifikovaných expertů s mezinárodními zkušenostmi, kteří více než deset let disponují detailní znalostí mýtného systému,“ uvedl ředitel oddělení poradenských služeb Deloitte Jiří Vítek. Společnost je podle něj připravena postupovat tak, aby přípravy fungování systému po roce 2016 byly bez dalších zpoždění.

Nového provozovatele mýtného potřebuje ministerstvo dopravy najít ještě před koncem příštího roku, kdy končí desetiletá smlouva se společností Kapsch. Do roku 2019 poté má být mýtné vybíráno prostřednictvím nynější technologie, tedy mikrovlnných bran. Během této doby má ministerstvo čas na výběr dalšího provozovatele v soutěži, ve které už nebude uchazečům diktovat, jakou technologii mají využívat a ve které tak budou moci použít například satelitní systém. Na tomto tendru chce ministerstvo pracovat od konce příštího roku do června 2017, vyplývá z ministerského harmonogramu.

Elektronické mýtné se v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy na základě desetiletého kontraktu s firmou Kapsch. V systému je zaregistrováno zhruba 830.000 kamionových palubních jednotek. Za loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, k letošnímu červenci více než 63,5 miliardy. Z toho stát Kapschi a jeho subdodavatelům zaplatil 16,3 miliardy korun bez DPH.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno