[quote]Vláda včera přerušila jednání o příspěvku na opravy silnic druhých a třetích tříd pro kraje. Otázkou přispění čtyř miliard korun z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a vládní rezervy se bude kabinet zabývat na příští schůzi. Po včerejším jednání vlády s hejtmany to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Ministři také nedořešili financování navýšení mezd šoférů autobusů, kteří jezdí na linkách objednaných kraji.[/quote]

Řidičům podle vládního nařízení vzrostla mzda na 98,10 Kč na hodinu. Kraje nicméně očekávaly, že rozdíl doplatí vláda.

„Bohužel se tak nestalo, nemáme finanční prostředky na navýšení mezd řidičům ani na silnice druhých a třetích tříd,“ řekla novinářům po společném jednání s vládou předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová.

Podle ní se navýšení mezd šoférům projevilo tím, že dopravci po jednotlivých krajích požadují v součtu 800 milionů korun navíc. Kraje tyto prostředky patrně poskytnou ze svých rozpočtů, protože není reálné, že některý z hejtmanů nebude chtít mít zajištěnou dopravní obslužnost v kraji. Vezmou na to ale peníze z investic, mimo jiné z plánovaných investic do oprav krajských silnic. Pokud tedy kraje dostanou peníze na opravy silnic nižších tříd, ušetří jim to prostředky, které mohou využít na zvýšení platů šoférů, dodala Vildumetzová.

Podle ní je ale potřeba zajistit, aby se všechny peníze, které kraje dopravcům vyplatí navíc, dostaly do rukou šoférům a nikomu jinému. Dohlédnout by na to měla inspekce práce, potvrdil premiér. Vláda ale může ovlivnit pouze výši minimálního tarifu, zbytek odměn zaměstnanců v privátních firmách ovlivnit nemůže.

Složitá situace v odměňování šoférů vede podle Vildumetzové k tomu, že řada hejtmanů zvažuje do budoucna založení vlastních dopravních podniků na místo objednávání dopravy u soukromých firem. Problémem jsou zejména uzavřené smlouvy s dopravci v režimu zákona o veřejných zakázkách. Například v Jihočeském kraji smlouva umožňuje navýšení platů šoférů jen tehdy, pokud na ně přispěje stát.

Ministři financí Andrej Babiš a dopravy Dan Ťok v pátek oznámili, že pro krajské silnice zbylo v SFDI 2,5 miliardy korun a 1,5 miliardy korun je možné poskytnout z vládní rozpočtové rezervy. Podle Sobotky jsou ale ve vládní rezervě čtyři miliardy korun a není možné už v únoru tuto sumu snížit o 1,5 miliardy korun, dodal premiér. Vloni na opravy krajských silnic šly tři miliardy korun, o rok dříve ještě o miliardu korun více.

Kraje mohou na dopravu v letošním roce čerpat podle premiéra zmíněných 2,5 miliardy Kč ze SFDI. Dále jsou k dispozici evropské peníze na silnice nižších tříd, které jsou napojené na dálniční síť. Pro tyto účely je vyčleněno zhruba deset miliard korun a zatím jsou nevyužity, řekl premiér. V neposlední řadě jsou podle něj k dispozici další peníze, celkem devět miliard korun, na nákup nových vlaků. Ministerstvo dopravy nyní musí co nejrychleji vypsat výzvu, aby se kraje o dotace na tato vozidla mohly přihlásit.

Zdroj: ČTK