[quote]Vláda včera přerušila jednání o návrhu změny zákona o pozemním provozu, která mimo jiné zpřísňuje postihy za provozování nelegální taxislužby. Informovalo o tom bez dalších podrobností tiskové oddělení vlády.[/quote]

Novela zavádí i povinnost zprostředkovatele, tzv. dispečinků, nebo mobilních aplikací vést kompletní knihu jízd a zajistit, aby nabízení šoféři měli oprávnění řidiče taxislužby. Za porušení pravidel by měla podle návrhu ministerstva dopravy hrozit pokuta 200.000 korun. Současná podoba zákona povinnosti zprostředkovatelů neošetřuje.

Dalším smyslem zákona je ochrana trhu taxislužby proti nekalé konkurenci, která služby provádí bez patřičných oprávnění.

O způsobilost šoféra taxislužby může podle návrhu řidič přijít hned po prvním závažném přestupku, jako je například předražování jízdného, nebo nepoužití taxametru. Současný zákon umožňuje zbavit řidiče oprávnění až po opakovaném přestupku.

Zároveň návrh požaduje zefektivnění kontrol taxislužeb. V návrhu je například uvedeno, že se kontrola může uskutečnit v cizím jazyce a je možné z ní pořizovat audio i videozáznam bez vědomí kontrolovaného řidiče.

Kromě taxislužby se novela týká veřejné linkové dopravy například ohledně ochrany linek provozovaných v rámci veřejné služby proti komerčním linkám. Umožní například nevydat licenci dopravci komerční linky, který by chtěl provozovat komerční dopravu v trase a čase objednaného veřejného spojení, a tím snižoval tržby dopravy spoje objednaného v závazku veřejné dopravy.

Zdroj: ČTK