[quote]Vláda v pondělí projedná harmonogram ministra dopravy Dana Ťoka na přípravu miliardového tendru na tříletý provoz mýtného systému. Materiál, který počítá s vypsáním výběrového řízení začátkem příštího roku a podpisem smlouvy v říjnu, měl Ťok předložit kabinetu do poloviny měsíce. Kromě harmonogramu ministr předloží vládě zdůvodnění, proč zakázku na poradenství v tendru zadal bez výběrového řízení společnosti Deloitte.[/quote]

Zakázku pro Deloitte už začal řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na podnět společnosti Cross Zlín zahájil správní řízení. Dalším problémem s touto zakázkou je skutečnost, že ministerstvo dopravy o záměru dohodnout se na plnění s Deloitte neinformovalo kabinet předem, což je u smluv podobného rozsahu podmínkou.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) proto požádal Ťoka písemně o vysvětlení a zdůvodnění postupu.

„Zejména o informaci, zda byly ze strany ministerstva v této věci naplněny podmínky, vyplývající ze zákona o veřejných zakázkách, případně dalších právních předpisů a také proč byla ze strany ministerstva dopravy porušena povinnost informovat vládu o veřejné zakázce,“ sdělil premiér.

O vyjádření k postupu ministerstva dopravy v tendru požádal Sobotka i ministerstvo pro místní rozvoj a ÚOHS, věc chce řešit také na koaliční radě. „Ministři a ministryně se musí snažit ve všech případech minimalizovat postupy formou jednacího řízení bez uveřejnění, a naopak postupovat cestou otevřených a transparentních výběrových řízení,“ dodal.

Nového provozovatele mýtného potřebuje ministerstvo dopravy najít ještě před koncem příštího roku, kdy končí desetiletá smlouva se společností Kapsch. Do roku 2019 poté má být mýtné vybíráno prostřednictvím nynější technologie, tedy mikrovlnných bran. Během této doby má ministerstvo čas na výběr dalšího provozovatele v soutěži, ve které už nebude uchazečům diktovat, jakou technologii mají využívat a ve které tak budou moci použít například satelitní systém. Na tomto tendru chce ministerstvo pracovat od konce příštího roku do června 2017, vyplývá z ministerského harmonogramu.

Elektronické mýtné se v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy na základě desetiletého kontraktu firma Kapsch. V systému je zaregistrováno zhruba 830.000 kamionových palubních jednotek. Za loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, letos k červenci více než 63,5 miliardy. Z toho stát Kapschi a jeho subdodavatelům zaplatil 16,3 miliardy korun bez DPH.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno