[quote]Vláda ve středu projedná návrhy na využití inteligentních technologií v dopravě. Kromě známých úsekových měření rychlosti na dálnicích a signalizace překážek na železničních přejezdech se připravuje i například systém satelitní kontroly vlaků na vedlejších tratích nebo systém využívající signál vznikající evropské navigace Galileo pro navádění vrtulníků záchranné služby na přistání při špatné viditelnosti. Celkem plánuje Česko na tyto technologie do roku 2020 vynaložit přes 12 miliard korun z vlastních zdrojů i dotací EU.[/quote]

V současné době se mohou vyskytnout situace, kdy na základě špatného počasí v místě přistání není možné vůbec anebo se značným rizikem provést záchrannou operaci vrtulníkem letecké záchranné služby (LZS),“ uvedlo v materiálu pro jednání vlády ministerstvo dopravy. Pokud kvůli povětrnostním podmínkám není možné pacienta transportovat do nemocnice letecky, hrozí s pomalejší pozemní přepravou trvalé následky nebo úmrtí pacienta, zdůvodnilo smysluplnost projektu ministerstvo.

Dalším z vyvíjených projektů, na kterém spolupracuje tuzemský výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha se Západočeskou univerzitou v Plzni a Výzkumným ústavem geodetickým, topografickým a kartografickým, umožní sledovat průjezd vlaků i na méně významných tratích. Na hlavních trasách se využívá technologie ETCS, která umožňuje sledovat průjezd vlaků prostřednictvím takzvaných balíz (bójí) umístěných v kolejišti. Vyvíjená technologie, která se testuje na odlehlé jihočeské trati mezi Číčenicemi a Volary, umožní sledování jízdy vlaků s pomocí satelitního sledování. Systém pak umí kontrolovat, zda vlak neprojel návěstidlo nebo zda dodržuje předepsanou rychlost.

Nynější materiál vychází z Akčního plánu rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS), který vláda schválila loni v dubnu. Předpokládá mimo jiné modernizaci vybavení ostravského dispečerského centra (NDIC), které dohlíží na provoz na tuzemských dálnicích, a počítá se zavedením systémů pro automatické vážení přetížených kamionů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno