[quote]Ministerstvo dopravy předloží vládě ke schválení parametry veřejné zakázky na stavbu dálničního obchvatu Frýdku-Místku. Jde o dlouhodobě plánovanou stavbu zhruba 8,5 kilometru čtyřproudé rychlostní silnice obcházející město z jihu a navazující na dálnici D48. Předpokládanou cenu zakázky odhadlo ministerstvo dopravy na 3,9 miliardy korun, vyplývá z materiálu pro středeční jednání vlády.[/quote]

Připravovanou stavbu ale komplikuje fakt, že obchvat města je součástí balíku zhruba stovky staveb, které mají problém s platností posudku projektu na životní prostředí. Takzvaný posudek EIA nechce unie uznávat u dlouhodobě plánovaných staveb, které mají proces EIA uskutečněný podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem Česka do EU. Těmto stavbám nyní hrozí několikaleté zdržení spojené s novým vyhodnocením EIA, pokud se pro ně nepodaří vyjednat v Bruselu výjimku.

Kvůli hrozícímu odkladu stavby dlouhodobě požadovaného obchvatu protestovali koncem února obyvatelé Frýdku-Místku. Obávají se, že si na stavbu, připravovanou zhruba 20 let, budou muset ještě počkat. Stavba má ulevit dopravně přetíženému centru města.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) tehdy řekl, že obchvat Frýdku-Místku je jednou ze staveb, kterých by se nové posuzování EIA mohlo dotknout opravdu výrazně.

„Bohužel natolik výrazně, že to taky může být odklad znamenající 15 let, 20 let, anebo v podstatě faktickou likvidaci dalších úvah o obchvatu Frýdku-Místku. Protože je to jedna ze staveb, kde se velice složitě získávaly veškeré podklady, protože tam byla spousta různých připomínek, se kterými jsme se museli na všech stupních vypořádávat,“ řekl Havlík.

Zdroj: ČTK