[quote]O prodeji dvojice nevyužívaných tratí bude tuto středu rozhodovat vláda. Jde o tratě z Čížkovic do Obrnic u Mostu a z Dolního Bousova do Kopidlna. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce tratě prodat výrobci zabezpečovací techniky, společnosti AŽD Praha za téměř 11 milionů korun, řekl mluvčí státní správy železnic Jakub Ptačinský. Jde vůbec o první prodej nevyužívané železniční trati soukromé společnosti.[/quote]

AŽD Praha zvítězila s nejvyšší nabídkou ve výběrových řízeních. Za trať z Čížkovic do Obrnic nabídla téměř 5,7 milionu korun a za trať z Dolního Bousova do Kopidlna 5,1 milionu korun.

Pokud AŽD tratě získá, bude na nich testovat vyvíjená železniční zabezpečovací zařízení. Tratě chce rovněž nabídnout potřebám železničních dopravců, pokud budou mít zájem na nich provozovat nepravidelné nostalgické jízdy historickými soupravami. Případně je bude možné využít pro dopravní obslužnost obcí, které protíná, uvedla společnost.

Celkem je k postupnému prodeji vytypovaných 21 tratí. Státní správa železnic se jich chce zbavit především proto, že do nich nechce dále investovat a předpokládá, že peníze na jejich opravy bude platit nový majitel.

Proti prodeji nevyužívaných tratí se v minulosti postavil Svaz cestujících ve veřejné dopravě, podle jehož předsedy Miroslava Vyky jde o krátkozraký krok. Řádně zdůvodněné podle něj nebylo ani původní rozhodnutí zastavit na uvedených tratích provoz vlaků.

Pro prodej tratí je jednou z podmínek obnovení provozu. Nový majitel se musí zavázat, že na nich bude po následujících pět let provozovat železniční dopravu. Pokud navíc bude provozovat dopravu alespoň dvěma páry vlaků denně, může požádat o státní příspěvek na rekonstrukci těchto spojení.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno