[quote]Česko bude více využívat inteligentní technologie v dopravě. Kromě úsekových měření rychlosti na dálnicích a signalizace překážek na železničních přejezdech se připravuje například systém satelitní kontroly vlaků na vedlejších tratích či systém využívající signál evropské navigace Galileo pro navádění vrtulníků záchranné služby na přistání při špatné viditelnosti. Celkem plánuje Česko na tyto technologie do roku 2020 vynaložit přes 12 miliard korun z vlastních zdrojů i dotací EU. Návrh ministerstva dopravy včera schválila vláda, uvedl na internetových stránkách Úřad vlády ČR.[/quote]

V současné době se mohou vyskytnout situace, kdy na základě špatného počasí v místě přistání není možné vůbec anebo se značným rizikem provést záchrannou operaci vrtulníkem letecké záchranné služby,“ uvedlo v materiálu pro vládu ministerstvo dopravy. Pokud kvůli povětrnostním podmínkám není možné pacienta transportovat do nemocnice letecky, hrozí s pomalejší pozemní přepravou trvalé následky nebo úmrtí pacienta, zdůvodnilo smysluplnost projektu ministerstvo.

Dalším z vyvíjených projektů, na kterém spolupracuje výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha se Západočeskou univerzitou v Plzni a Výzkumným ústavem geodetickým, topografickým a kartografickým, umožní sledovat průjezd vlaků i na méně významných tratích. Na hlavních trasách se využívá technologie ETCS, která umožňuje sledovat průjezd vlaků prostřednictvím takzvaných balíz (bójí) umístěných v kolejišti. Vyvíjená technologie, která se testuje na jihočeské trati mezi Číčenicemi a Volary, umožní sledování jízdy vlaků s pomocí satelitního sledování. Systém umí kontrolovat, zda vlak neprojel návěstidlo nebo zda dodržuje předepsanou rychlost.

Schválený návrh vychází z Akčního plánu rozvoje inteligentních dopravních systémů, který vláda odsouhlasila loni v dubnu. Předpokládá mimo jiné modernizaci vybavení ostravského dispečerského centra, které dohlíží na provoz na tuzemských dálnicích. Počítá i se zavedením systémů pro automatické vážení přetížených kamionů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno