Zdroj: pixabay.com

[quote]Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové cestovalo osobním vlakem loni víc lidí než předloni. Díky modernizaci trati jejich počet stoupl o sedm procent. Naopak o spojení z Pardubic do České Třebové kvůli častým zpožděním zájem klesl. ČTK o tom informoval mluvčí pardubického hejtmanství Dominik Barták.[/quote]

Od loňského roku SŽDC otevřelo dvojkolejný provoz v úseku Stéblová – Opatovice nad Labem. Mezi krajskými městy vlaky jezdí rychlostí až 160 kilometrů za hodinu a trasu zvládnou za 17 minut, předtím cesta trvala půl hodiny. V pracovní dny osobní vlaky přepraví kolem 6000 cestujících denně, což je přibližně o 400 cestujících víc než předloni.

„Potvrzuje se tak, že zrychlení dopravy spolu s nasazením nových vozidel dokáže do železniční dopravy přilákat nové cestující,“ uvedl Barták.

Další nárůst počtu cestujících lze očekávat začátkem nového desetiletí, kdy by mělo být dokončeno rozšíření celé trati na dvě koleje včetně přestavby železničních uzlů Pardubice a Hradec Králové, dodal Barták.

Na tratích v Pardubickém kraji počet cestujících podle statistik hejtmanství meziročně stagnoval nebo klesal. Na hlavní trati v osobních vlacích Kolín – Pardubice – Česká Třebová ubylo cestujících o desítky denně.

„Což lze přičíst zejména na vrub přehuštěné dopravy na koridoru. Ta způsobuje mnoho nepravidelností a mimořádností, kdy osobní vlaky musí čekat na předjetí rychlejšími vlaky, a často tak do svých cílů přijíždějí zpožděné, což může cestujícím působit problémy,“ uvedl Barták.

Setrvale dobré výsledky vykazují některé regionální tratě. V úseku Choceň – Vysoké Mýto vlaky přepraví ve všední dny v průměru 1450 cestujících denně. Na trati mezi Svitavami a Poličkou vlaky svezou v průměru 650 cestujících v pracovní den.

„Po určitém propadu v letech 2014 a 2015, způsobeném návratem k původní koncepci jízdního řádu a také rozsáhlými výlukami, se v roce 2016 začali vracet cestující na trať mezi Pardubicemi a Chrudimí, kde se v pracovní den průměrně přepravilo 2300 cestujících, o víkendu pak kolem 1800,“ dodal Barták.

Zdroj: ČTK