[quote]Vlašimské letiště by mělo po pěti letech obnovit provoz. Radnice získala potřebné povolení a předkládá Úřadu pro civilní letectví veškeré dokumenty nutné pro provozování. Přistávací a vzletovou dráhu bude ale ještě třeba upravit, řekl místostarosta Karel Kroupa (KDU-ČSL).[/quote]

„Aktuální stav je ten, že 26. února nabylo rozhodnutí právní moci, takže máme schválené provozování letiště a teď předkládáme Úřadu pro civilní letectví dokumenty, které jsou nutné k tomu fyzickému provozování, to znamená letištní pohotovostní plán, letištní řád, bezpečnostní program a tak dále,“ uvedl Kroupa.

Veřejné vnitrostátní letiště v minulosti využívali piloti malých letadel, pak ale přišlo o licenci. Podle Kroupy budou moci na letišti opět vzlétat a přistávat jednomotorová či dvoumotorová letadla do 5700 kilogramů. V současnosti ho už asi rok využívají piloti ultralightů. „Nově by tam měla moci přistávat klasická malá letadla tak, jak to mu bylo před lety,“ řekl místostarosta.

Podle Kroupy budou potřeba počáteční investice na vlastní zprovoznění letiště, protože po pěti letech plocha není v ideálním stavu.

„Musí se upravit povrch dráhy, není to rovné, musí se to zpevnit, uválcovat, musí se ta dráha vyznačit,“ uvedl. Do budoucna by podle něj měly být investice minimální, protože tam aeroklub má své zázemí, které je funkční. „Co se týká běžné údržby, troufáme si říct, že se to dá dělat s minimálními náklady,“ míní Kroupa.

Připomněl, že nedaleko je letiště Nesvačily u Benešova, které patří k nejfrekventovanějším v republice. Vlašim mu podle Kroupy nechce konkurovat. „Nemáme potřebu zatěžovat město a okolí nějakým nadměrným leteckým provozem,“ podotkl.

V současnosti podle něj piloti z Nesvačil hodně létají v okolí Vlašimi, protože tam v případě problémů mohou nouzově přistát na neprovozovaném letišti. „Tím, že tady bude provoz, to bude organizované. Budou platná ochranná pásma, takže budou i vymezeny lokality, kde se létat nesmí, výšky a podobně. Takže by se to pro obyvatele Vlašimi mělo naopak zlepšit,“ dodal místostarosta.

Zdroj: ČTK