[quote]I letos spojí vltavské břehy Holešovic, Štvanice a Karlína v Praze přívoz. Na řeku slavnostně vypluje 24. března, podle řádného jízdního řádu začne jezdit na velikonoční Velký pátek 25. března, řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě).[/quote]

Šestý pražský přívoz vyjel poprvé na pravidelnou trasu loni v létě. Od srpna do října svezl podle starosty skoro 20.000 lidí. Loď se stane součástí pražské integrované dopravy. Stejně jako u ostatních přívozů třeba v Podbabě nebo Modřanech zaplatí lidé při cestě jízdné jako v pražské MHD.

Přívoz bude ve všední dny vyplouvat v 7:00, o víkendech od 8:00. Vltavu bude v pravidelných intervalech brázdit do 20:00 a v létě do 21:00. Přívoz by měl mezi vltavskými břehy za sezonu najezdit přes 7000 kilometrů. Za 1,4 milionu ročně jej bude provozovat Pražská paroplavební společnost. Smlouvu má na deset let.

„Cením si toho, kolik lidí se pro myšlenku propojení Holešovic, Štvanice a Karlína nadchlo. Přívoz má dnes skutečně silnou skupinu fanoušků, kteří velmi stáli o pokračování jeho provozu,“ řekl starosta Prahy 7.

Radnice původně zamýšlela zavést a provozovat přívoz sama a od lidí vybírat symbolické jízdné. Kvůli vysokým nákladům se ale nakonec obrátila s žádostí o pomoc na magistrát, který jí vyhověl. Městská část navíc do budoucna usiluje o vybudování pontonové lávky, která by břehy spojila natrvalo.

Zdroj: ČTK