[quote]Vodní vleky bude od dubna povolovat a jejich technický stav kontrolovat Drážní úřad. Nyní má na starosti dohled mimo jiné nad lanovkami a lyžařskými vleky, které jsou v Česku považovány za druh drážní dopravy. Nově k nim oficiálně přibudou vleky vozící lyžaře na vodních lyžích, uvedl včera mluvčí úřadu Martin Novák. Změna souvisí s platností nového zákona o drahách.[/quote]
První vodní vleky se v Česku objevily v devadesátých letech. Vůbec první byl vybudován na Kamencovém jezeře u Chomutova, pak následovaly ve stráži pod Ralskem, Hlučíně a na přehradě Těrlicko. Tady je vlek v provozu 22 let, uvedl jeho současný provozovatel Martin Kocur. Teprve posledních pěti letech je ale možné jeho technický stav nechat pravidelně kontrolovat.
To souvisí s iniciativou Drážního úřadu, který v posledních letech začal vodní vleky kontrolovat a jejich provozovatelům vydávat takzvaný průkaz způsobilosti, uvedl Novák. Dosud ale nebyla pravidla pro kategorii vodních vleků v české legislativě samostatně stanovena, teprve změna zákona upraví pro postup techniků jasná pravidla.
„Budeme kontrolovat strojní zařízení, zda jsou správně upevněná lana, tedy to, co děláme u běžných lanovek už teď,“ uvedl Novák.
Nově bude úřad vydávat provozovatelům nových vodních vleků průkaz způsobilosti, který bude podmínkou pro provoz. Současní držitelé průkazů si zřejmě budou moci nechat povolení vydané před platností tohoto zákona, doplnil mluvčí úřadu, který se primárně zabývá bezpečností na železnici.
Vodních vleků jsou v Česku dvě desítky a jejich počet se zvyšuje. Jde o zařízení, která nahrazují motorové čluny při tažení lyžaře na vodních lyžích nebo na takzvaném wakeboardu. Za nárůstem stojí mimo jiné nedávné založení českého výrobce vleků, společnosti Wakemaster. Ta podle svého zástupce Jana Veselého pro letošní letní sezónu připravuje ke zprovoznění deset vodních vleků.
Zdroj: ČTK