[quote]Německá automobilka Volkswagen včera zahájila prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po rok a půl dlouhé přestávce, způsobené skandálem s manipulací testů emisí naftových aut. Volkswagen byl v předešlých letech největším evropským vydavatelem firemních dluhopisů.[/quote]

Automobilka včera oznámila, že celá emise nezajištěných dluhopisů v eurech bude mít objem přes čtyři miliardy eur (108 miliard Kč). Rozdělena bude do čtyř tranší se splatností od dvou do deseti let, z nichž každá bude mít hodnotu nejméně jedné miliardy eur.

Úroková přirážka nad referenčními sazbami se bude pohybovat od 0,45 procentního bodu u dvouleté tranše po 1,3 procentního bodu u desetiletého dluhopisu. Konečné ceny dluhopisů by měly být známy ještě dnes, uvedla agentura Reuters.

Navzdory stále ještě působícím dozvukům emisního skandálu Volkswagen očekává, že emisí dluhopisů získá přístup k levnému financování. Po vypuknutí skandálu výnosy dluhopisů firmy na trzích prudce vzrostly a jejich výnosová přirážka se vyhoupla až nad dva procentní body. Od té doby se ale evropský trh dluhopisů i s pomocí Evropské centrální banky (ECB) stabilizoval a výnosy se vrátily zpět.

Volkswagen v září 2015 přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Skandál, který se týká i 1,2 milionu vozů Škoda Auto, vedl k prudkému poklesu ceny akcií Volkswagenu a náklady spojené s jeho urovnáním těžce zasáhly hospodářské výsledky podniku.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Loni firma vystřídala japonského konkurenta Toyota v čele světového automobilového trhu, když navzdory skandálu zvýšila globální prodej o téměř čtyři procenta na rekordních 10,3 milionu vozů.

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně jako celá skupina. Provozní zisk divize se zvýšil o deset procent na 2,1 miliardy eur (56,8 miliardy Kč), sdělil dnes její šéf Frank Fiedler.

Finanční divize skupiny nabízí financování nákupů automobilů zákazníkům a prodejcům a zařizuje skupině bankovní a leasingové transakce. Letošní výsledek bude podle Fiedlera záviset na tom, jak z hlediska nákladů financování dopadne návrat Volkswagenu na dluhopisové trhy. Společnost právě dnes vydává svou první emisi dluhopisů po roce a půl od vypuknutí skandálu.

Provozní zisk celé skupiny Volkswagen loni vzrostl o 14 procent na rekordních 14,6 miliardy eur, uvedla automobilka v polovině března. Dodala, že se jí podařilo vyrovnat se s náklady na skandál a že jejím cílem je výsledky hospodaření v letošním roce dál zlepšit. Upozornila ale na problémy své vlajkové značky VW, jejíž zisk se snížil.

Tržby skupiny se loni zvýšily o 1,9 procenta na rekordních 217 miliard eur (5,9 bilionu Kč). Čistý zisk dosáhl 5,14 miliardy eur po ztrátě 1,6 miliardy eur v roce 2015. Automobilka, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, loni dodala na trh rekordních 10,3 milionu aut a vystřídala japonského konkurenta Toyota Motor v čele světového automobilového trhu.

Volkswagen předloni v září přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Skandál vedl k prudkému poklesu ceny akcií Volkswagenu a náklady spojené s jeho urovnáním tvrdě zasáhly hospodářské výsledky firmy, která se propadla do ztráty.

Zdroj: ČTK