[quote]Před deseti lety, 21. listopadu 2005, vybralo ministerstvo dopravy dodavatele mýtného systému pro ČR. Tendr vyhrála rakouská firma Kapsch, která nabídla až třetí nejnižší cenu. Za vybudování a deset let provozování mikrovlnného systému požadovala 22 miliard korun. Mýtné pro nákladní automobily se začalo vybírat 1. ledna 2007.[/quote]

Návrh na zavedení výkonového zpoplatnění silnic vláda schválila v lednu 2005. Cílem zavedení mýtného bylo omezení růstu nákladní dopravy přes ČR a také narovnání dosavadních podmínek znevýhodňujících železniční dopravu. V neposlední řadě si stát sliboval získání prostředků na stavbu a údržbu silnic.

Veřejnou soutěž na dodavatele systému elektronického mýtného vyhlásil ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) v červnu 2005. Vláda se předtím shodla na tom, že mýtné se v ČR začne vybírat od nákladních vozidel v roce 2007 nejdříve na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací, později se rozšíří na vybrané silnice první třídy. Podle analýz mělo mýtné vynášet ročně asi pět miliard korun, zatímco tehdejší výběr z dálničních známek od kamionů se pohyboval kolem miliardy. O kategoriích nákladních vozidel, které začnou mýtné platit, a výši zpoplatnění vláda rozhodla později. Teprve z tendru také vzešlo rozhodnutí, jakou technologii, mikrovlnnou nebo satelitní, pro měření ujetých kilometrů bude Česko používat.

Vítězná firma Kapsch nabídla mikrovlnný systém, který měl být modernější podobou rakouského systému. Výběr Kapsche i systému měl řadu kritiků, a to nejen od neúspěšné konkurence. Například podle Autoklubu soutěž jednoznačně nahrávala mikrovlnným technologiím. Podle Autoklubu by satelitní systém mohl být mnohem lépe využit i jako regulátor provozu, tedy k poskytování informací o intenzitě provozu, sjízdnosti komunikací a dalších informací. Obchodní ředitel Kapsche Karel Černý k tomu řekl, že výběr mikrovlnného řešení neznamená, že by Česko v budoucnu nemohlo přejít na satelit.

Krom Kapsche se do tendru zapojili další tři zájemci. Sdružení Mytia (Ascom Fela s Damovem a ABD Group) nabídlo systém za 15 miliard korun, italská Autostrade za 17,5 miliardy a konsorcium A-Way a AŽD za 33,7 miliardy. Ministerstvo dopravy všechny tři tyto uchazeče vyřadilo s tím, že nesplnili zadání. Autostrade i Mytia se poté několikrát odvolali k antimonopolnímu úřadu, podali stížnosti k soudům i Evropské komisi, vždy neúspěšně.

V únoru 2006 parlament schválil novelu zákona, která zavedla povinnost platit mýtné pro kamiony nad 12 tun od 1. ledna 2007. V březnu 2006 pak ministr Šimonovský podepsal s Kapschem smlouvu, v níž se firma zavázala vybudovat mýtný systém na 2100 km dálnic, rychlostních komunikací a vybraných silnic 1. třídy.

Koncem roku 2006 se do tisku dostala informace o tajném dodatku ke smlouvě, který měl být pro stát nevýhodný. Ministerstvo v čele s novým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS) se poté dohodlo s Kapschem na nových dodatcích. Technologie si v ČR vyžádala například vybudování přes 170 mýtných bran. Právě obav ze zdržení výstavby bran se týkal jeden z dodatků smlouvy. V dalším dodatku se zástupci MD a Kapsche dohodli, že firma postaví mýtný systém na všech dálnicích, jejichž stavba započne nejpozději v roce 2017.

Kapsch výběr elektronického mýta odstartoval na 970 kilometrech komunikací, od ledna 2008 se mýtné rozšířilo i na necelých 200 kilometrů silnic první třídy. Od roku 2010 podléhají mýtu i auta od 3,5 tuny hmotnosti.

V současnosti se elektronické mýtné v Česku vybírá na více než 1400 kilometrech komunikací. V systému je zaregistrováno zhruba 830.000 kamionových palubních jednotek. Za loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun. Celkem k letošnímu červenci bylo vybráno více než 63,5 miliardy korun. Z toho stát Kapschi a jeho subdodavatelům zaplatil 16,3 miliardy korun bez DPH.

Nyní vláda připravuje tendr na provoz systému od konce příštího roku, kdy končí desetiletá smlouva s Kapschem, do roku 2019. Mýto má být v tomto období vybíráno prostřednictvím nynější technologie. V dalším období už má být výběr technologie na novém provozovateli, který vzejde ze soutěže.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno