[quote]Výběr mýtného na Slovensku loni znovu stoupl a dosáhl nového rekordu od spuštění systému v roce 2010. Vyplývá to z informací, které zveřejnil provozovatel elektronického mýtného systému společnost SkyToll.[/quote]

Dopravci za používání zpoplatněné sítě silnic na Slovensku v minulém roce zaplatili 187,45 milionu eur (5,06 miliardy korun). Proti předchozímu roku to představuje nárůst o 2,2 procenta.

Více než dvě pětiny (43 procent) ze zmiňované částky zaplatili zahraniční dopravci, a to hlavně z Polska, Česka a Maďarska, tedy sousedních zemí Slovenska.

Placení mýtného za přejezd po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy podléhají na Slovensku autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu.

Těžké kamiony letos na mýtném na Slovensku mírně ušetří; sazby pro tuto skupinu vozidel na začátku roku nepatrně klesly z důvodu poklesu spotřebitelských cen v zemi, na jejichž vývoj je výše mýtného navázána.

Osobní vozidla na Slovensku za přejezd po dálnicích a rychlostních silnicích mýtné neplatí. Musejí být ale vybavena dálniční známkou. Slovensko letos zavedlo elektronické dálniční známky, které lze koupit například přes internet a které nahradily dříve používané kupony v tištěné podobě.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno