Zdroj: Archiv

[quote]Výběr mýtného za jízdu nákladních vozidel a autobusů po zpoplatněných silnicích na Slovensku v loňském roce stoupl na nový rekord. Vyplývá to z údajů, které včera poskytl provozovatel elektronického mýtného systému, společnost SkyToll.[/quote]

Dopravci loni zaplatili na Slovensku na mýtném 193,34 milionu eur (5,2 miliardy korun). Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 3,1 procenta.

Placení mýtného za přejezd po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy podléhají na Slovensku autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu.

Slovenský mýtný systém, který je založen na satelitní technologii, provozuje SkyToll od roku 2010. Zakázku na jeho pořízení a provoz získal s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních uchazečů z tendru. Podle dřívějších informací značnou část z vybraného mýtného v minulosti pohltily náklady na vybudování a provoz mýtného systému.

Skupina SkyToll usilovala také o vstup na český trh. Loni v prosinci SkyToll podal rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci prodloužení smlouvy na výběr mýta v České republice s konkurenční společností Kapsch.

Osobní vozidla na Slovensku za používání dálnic a rychlostních silnic mýtné neplatí. Musejí být ale vybavena dálniční známkou, kterou země nabízí v elektronické podobě.

Zdroj: ČTK