[quote]Výběr mýtného za jízdu po zpoplatněných silnicích na Slovensku v prvním letošním pololetí stoupl o 5,1 procenta na 96,18 milionu eur (2,6 miliardy korun). Vyplývá to z informací, které zveřejnil provozovatel elektronického mýtného systému, společnost SkyToll. Firma dlouhodobě usiluje i o správu českého mýta.[/quote]

Placení mýtného za přejezd po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy podléhají na Slovensku autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu. SkyToll provozuje satelitní mýtný systém na Slovensku od roku 2010, loni výběr mýtného v zemi dosáhl svého maxima.

Dvěma třetinami se na vybraném mýtném na Slovensku v prvním pololetí podílely poplatky za využití dálnic a rychlostních silnic, zbytek připadl na mýtné za přejezd po silnicích první třídy. Více než dvě pětiny (43,7 procenta) z celkové částky mýtného zaplatili zahraniční dopravci.

Osobní vozidla na Slovensku za přejezd po dálnicích a rychlostních silnicích mýtné neplatí. Musejí být ale vybaveny dálniční známkou, které letos Slovensko začalo nabízet pouze v elektronické podobě.

SkyToll projevil zájem o provoz mýtného systému v Česku, kde desetiletý kontrakt se společností Kapsch vyprší na konci letošního roku. České ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Smlouvu s Kapschem chce proto o tři roky prodloužit a během této doby najít nového provozovatele v otevřené soutěži. SkyToll dříve uvedl, že prodloužení správy mýtného bez výběrového řízení je nezákonné.

Zdroj: ČTK