Zdroj: Freeimages.com

[quote]Sněmovní hospodářský výbor dnes doporučil schválit novelu zákona, která má zpřísnit postihy za provozování nelegální taxislužby. Doporučil schválit některé poslanecké návrhy, například aby policisté nebo strážníci neměli právo odebírat průkaz řidiče taxislužby. Naopak nedoporučil schválit pozměňovací návrh Václava Zemka, který směřuje ke sdíleným taxislužbám. U vozidel, která nemají taxametr, by podle jeho návrhu mohla místo dosavadní papírové smlouvy sloužit jako alternativa mobilní aplikace.[/quote]

Se Zemkovým návrhem nesouhlasil ministr dopravy Dan Ťok a pro podporu tohoto návrhu nezvedl ruku jediný člen výboru. S dnešním rozhodnutím výboru byl Ťok spokojený.

„Veškeré rozumné návrhy jsou schváleny a dává nám to možnost se připravit na sdílenou ekonomiku v další novele,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu Ťok.

Tato další novela, kterou připravuje pracovní skupina, přijde na řadu až po volbách, uvedl.

Ťok podpořil i další návrhy například na vypuštění povinnosti nových řidičů taxislužby podrobit se dopravně psychologickému vyšetření. Podpořil i návrh Michala Kučery, aby průkaz řidiče taxislužby mohla odebírat jen osoba pověřená výkonem státního odborného dozoru. Ťok zastává názor, že obce by si měly ponechat právo u některých věcí samy rozhodnout, zdali je budou po taxikářích vyžadovat. Jde například o to, že mají mít právo vyhláškou stanovit po taxikářích požadavek na znalosti místopisu.

Projednávaná novela zákona dává pravomoc obcím stanovit vyhláškou požadavky na vozidla taxislužby. Půjde třeba o barvu karoserie, rozměry vozidla, druh paliva nebo například objem motoru. Obec bude smět podle vládního návrhu vyhláškou také stanovit povinnost taxikářů podrobit se dopravně psychologickému vyšetření a mít jeho výsledek u sebe.

Vládní novela se v předložené podobě kromě taxislužby týká také veřejné linkové dopravy. Jde například o ochranu linek provozovaných v rámci veřejné služby proti komerčním linkám. Umožní nevydat licenci dopravci komerční linky, který by chtěl provozovat komerční dopravu v trase a čase objednaného veřejného spojení, a tím snižoval tržby dopravy spoje objednaného v závazku veřejné dopravy.

Zdroj: ČTK