[quote]Liberecký kraj v souvislosti s rekonstrukcí silnic druhé a třetí třídy na Frýdlantsku vykácí zhruba 500 stromů. Je to skoro o polovinu méně, než projekt původně předpokládal. Na kompromisním řešení se dohodl kraj se zástupci občanské iniciativy Zachraňme aleje. Kraj se zároveň zavázal, že do roku 2018 vysadí náhradou 1500 stromů, řekl hejtman Martin Půta (STAN).[/quote]

Liberecký kraj chystá v rámci česko-polského projektu „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“ opravu téměř 24 kilometrů silnic za 270 milionů korun. Zmizet mají náletové dřeviny kolem některých silnic, ale také některé takzvané kočárové aleje stavěné zhruba před sto lety, které jsou pro Frýdlantsko typické. Pod petici proti kácení se podepsalo kolem 2000 lidí. To, že se podaří zachránit všechny stromy, iniciativa Zachraňme aleje nepředpokládala.

„Jsme si vědomi, že některé stromy jsou ve špatném stavu, někde neumožňují jejich zachování technické parametry vozovky nebo jde o nebezpečné úseky,“ uvedl za iniciativu Kryštof Špidla. „Jsme rádi, že se nám podařilo zástupcům Libereckého kraje a Krajské správy silnic dokázat, že nejsme samozvaná skupina potížistů, ale partner pro vyjednávání. A že naše cíle jsou vlastně společné – za vynaložené peníze uskutečnit kvalitní projekt,“ dodal.

Zástupci kraje, měst, silničářů i iniciativy si prošli všechny úseky určené k rekonstrukci. „Posuzoval se prakticky každý strom, jde o kompromisní řešení,“ uvedl Půta. Kraj například ustoupil od kácení části aleje podél silnice z Nového Města pod Smrkem k Horní Řasnici. „Dopravně je nejméně vytížená, zřídí se tam výhybny,“ uvedl Půta. Naopak kvůli špatnému stavu bude zcela vykácena alej mezi Raspenavou a Krásným Lesem. Místo ní bude vysazeno nové stromořadí jen na jedné straně silnice. Podle hejtmana ale bude kraj ještě jednat s vlastníky přilehlých pozemků. „Pokud dojde k dohodě, vysadí se i na druhé straně,“ dodal.

Nových 1500 stromů by mělo být v letech 2016 až 2018 vysazeno nejen u rekonstruovaných úseků, ale i v dalších alejích na Frýdlantsku. V přeshraničním projektu na rekonstrukci silnic však pro výsadbu stromů nejsou peníze, kraj ji tak bude muset hradit z vlastního rozpočtu. „Řádově půjde o miliony korun,“ odhadl Půta. Pro náhradní výsadbu se proto pokusí získat jiné dotace.

V rámci projektu od zámku Frýdlant k zámku Czocha chystá kraj opravu silnic z Frýdlantu přes Kunratice k polským hranicím, z Dolní Řasnice přes Srbskou k hranicím, mezi Raspenavou a Krásným Lesem a dvou silnic z Nového Města pod Smrkem k hranicím a do Horní Řasnice. Kácet by se mělo v úsecích, které z hlediska šířky nesplňují normy nebo jsou na nich stromy ve špatném stavu. Oprava silnic by mohla začít už příští rok.

Podle ekologické organizace Arnika patří Liberecký kraj k těm, které se chovají k silničním alejím drasticky. Z dat poskytnutých silničáři vyplývá, že v období 2003 až 2013 padlo podél silnic nižších tříd v Libereckém kraji 2296 stromů, vysázeno však bylo jen 170. Stejné statistiky však ukazují, že se v Libereckém kraji kácí v rámci Česka nejméně. V celé zemi bylo v daném období vykáceno kolem cest více než 166.000 stromů a jen něco přes 98.000 bylo vysazeno.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno