[quote]Když jsou ryby zpracovávány v rybářských lodích, hlavy, vnitřnosti a kostry těchto zvířat musejí jít přes palubu. Je to velké množství odpadu a SINTEF, významná výzkumná norská skupina, se s tím něco snaží dělat. Společně s firmou Nordic Wildfish, která se zabývá komerčním rybolovem, vyvinula systém, díky kterému se dá vše až na kosti využít.[/quote]
Prototyp systému byl nainstalován na palubě existující rybářské lodi a spuštěn pomocí procesu hydrolýzy s cílem oddělit kosti od zbytku rybího odpadu – hydrolýza je rozdělení sloučeniny v důsledku reakce s vodou.
Po tom, co jsou vyřazeny kosti, zbyde jakási „polévka“, k níž se přidají enzymy. Díky enzymům je možno extrahovat oleje, bílkoviny a aminokyseliny, které by mohly následně najít využití v krmivech nebo dokonce jako lidská potrava.
Jak uvedla společnost Nordic Wildfish, celý proces se odehrává na palubě rybářské lodi, která vstoupila do služby teprve před dvěma měsíci. Tato technologie se dosud převážně používá při zpracování bělice, jako je například treska. Jejich kosti mohou být zpracovány k získání vápníku.
„Obyčejně jsou to pouze filety, které jsou takto zpracovávány, aby se staly jídlem,“ říká Ana Karina Carvajal, vedoucí výzkumu ve společnosti SINTEF Fisheries and Aquaculture.
„To není udržitelná produkce potravin. S tím, jak se budeme blížit k roku 2050, poptávka po potravinách se na této planetě zvýší až o 70 % vzhledem k vysokým úrovním populačního růstu. Průmysl si musí klást za cíl využít celou rybu.“
Zdroj: New Atlas