[quote]Vyšetřovatelé, kteří hledají zmizelé letadlo společnosti Malaysia Airlines z letu číslo MH370, zahájili poslední pátrání v Indickém oceánu. Informovaly o tom dnes australské úřady, které na žádost Malajsie pátrání vedou. Let číslo MH370 zmizel v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu.[/quote]

Na palubě letadla bylo 239 cestujících a členů posádky, značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zatím zůstává jednou z největších záhad v historii letectví.

Toto poslední kolo pátrání má skončit v lednu 2017. Malajsie, Austrálie a Čína se letos v červenci dohodly, že pátrání zruší, pokud se při posledním hledání neobjeví nové důkazy.

Pátrací plavidlo Fugro Equator vyplulo v pondělí z Freemantlu v západní Austrálii na poslední misi v prostoru 120.000 čtverečních kilometrů mořského dna, kam se soustředilo 1000 dní trvající hledání zmizelého letounu Boeing 777. Loď znovu zamíří na místa předchozího sonarového kontaktu a s pomocí ponořitelného dronu je bedlivěji prozkoumá.

Podmořské pátrání nevyneslo na světlo žádné stopy po letadle. Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie a francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž bylo potvrzeno, že pocházejí ze zmizelého letounu. Vyšetřovatelé zkoumají několik dalších trosek nalezených v Mozambiku a Jihoafrické republice.

Zdroj: ČTK