Stavba vysokorychlostní železniční tratě mezi Prahou a Brnem by mohla začít až někdy kolem roku 2025. Je s ní spojena změna trasy, která by namísto přes Havlíčkobrodsko měla vést územím v okrese Pelhřimov. Na Vysočině bylo podle informací ministerstva dopravy předáno úřadům kolem deseti petic z obcí, jichž se změna dotýká.
Projekt nové železnice naopak podporují velká města, která mají šanci na to, že v nich rychlé vlaky budou zastavovat.
Podle Luďka Sosny, ředitele ministerského odboru strategie, je potřeba najít řešení, které bude pro kraj co nejvíc akceptovatelné. Zároveň to musí být ekonomicky přijatelná varianta. Náklady na výstavbu trati podle něj ještě nebyly vyčísleny. "Já bych byl velmi rád, kdyby se nám podařilo skončit někde kolem 500 až 600 milionů (korun) za kilometr," podotkl.
Vlaky by po nové trati měly jezdit rychlostí až 350 kilometrů za hodinu. Kraj Vysočina by měl novou variantu jejího vedení zanést do své územní dokumentace asi za tři až čtyři roky. Na rozdíl od už zakresleného koridoru teď odborníci navrhují vést trať namísto přes Havlíčkobrodsko územím v okrese Pelhřimov. Od Jihlavy přes Velkou Bíteš by měla trať i nadále celkem kopírovat dálnici D1.
Nový návrh počítá se čtyřmi zastávkami rychlých vlaků v kraji, a to mezi Humpolcem a Pelhřimovem, v Jihlavě, Velkém Meziříčí a Velké Bíteši. Nejdříve se zastávka v kraji vůbec neplánovala. Koridor dlouhý skoro 100 kilometrů zasahuje do území 39 obcí.
"Máme z toho pocit, že je to všechno děláno na míru Jihlavě a velkým městům bez ohledu na malé obce, kterými to povede," řekl po dnešním jednání Václav Honzl, starosta obce Staré Bříště na Pelhřimovsku. Vadí mu mimo jiné to, že bude poškozena krajina. "Lidé tu koupili bývalý mlýn, snaží se dělat agroturistiku. Teď jsou v šoku, že jim tam má vést koridor," podotkl. I v této vsi s 50 stálými obyvateli lidé podepisovali petici, ale ještě nebyla odeslána. Další starostové se obávají stavební uzávěry po vyznačení koridoru i poškození zemědělského hospodaření.
Naopak mezi příznivce projektu patří velkomeziříčský starosta Radovan Necid (ODS). Město u dálnice D1, které trpí hustou automobilovou dopravou, by se díky nové železnici dočkalo významného dopravního terminálu. Nyní leží mimo hlavní vlakovou trať z Prahy do Brna. Podle dnešních údajů ministerstva dopravy by se kupříkladu cestování vlakem z Jihlavy do Prahy díky nové železnici zkrátilo na 40 minut. Podle jízdního řádu teď cesta trvá nejméně 2,5 hodiny. Do Brna by lidé z krajského města dojeli za 35 minut.
Zdroj:čtk