[quote]Výběr informací o vyvlastňování nemovitostí v ČR (odvolací soud ve čtvrtek potvrdil zamítnutí žaloby Lubomíra Bažanta a jeho sestry, kteří protestovali proti vyvlastnění svých pozemků pro stavbu dálnice D11):[/quote]

– Vyvlastnění je nejzávažnějším zásahem do vlastnického práva a může se k němu přistoupit pouze na základě přesně stanovených podmínek. Ty stanovuje především zákon o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě a stavební zákon. Podle Listiny základních práv a svobod je vyvlastnění možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu.

– Současná legislativní úprava umožňující snazší vyvlastnění pozemků pod významnými infrastrukturními stavbami platí od února 2013. Novela, která změnila způsob stanovení výše náhrady za vyvlastnění, umožňuje vyvlastnit pozemky za původní cenu před změnou územního plánu. Jejím prostřednictvím se podařilo zamezit spekulativnímu výkupu zemědělské půdy, která byla následně násobně dráž státem vykupována jako stavební pozemky, podle ministerstva dopravy se proces výkupu ale urychlit nepodařilo.

– K nejznámějším případům stavby spojené s vyvlastněním pozemků je dostavba dálnice D11. Vleklý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou, který blokoval dostavbu dálnice do Hradce Králové a v kterém padlo i vládní rozhodnutí o vyvlastnění pozemků, nakonec skončil loni dohodou, další pokračování dálnice k polským hranicím brzdí nevykoupené pozemky a stát zvažuje jejich vyvlastnění.

– Vyvlastněním skončil například spor o stavbu čtyřproudové silnice mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Bývalý starosta Opatovic nad Labem Jan Tikal odmítal prodat pozemek o velikosti kolem 40 metrů čtverečních, který byl pro stavbu nezbytný. Tikal se podle tisku netajil tím, že pozemek koupil pouze proto, aby zamezil stavbě. ŘSD nakonec přistoupilo k vyvlastnění. V září 2010 padlo definitivní rozhodnutí ve sporu, když Vrchní soud zamítl Tikalovo odvolání proti vyvlastnění.

– Dalšími vyvlastněnými pozemky byly například v roce 2009 část zahrady rodiny Hammerových z Javorníku na Jesenicku, kde byl vyprojektován obchvat města (rodina odmítla pozemek prodat, protože by jim obchvat vedl jen metr od domu), pozemky potřebné ke stavbě obchvatu obcí Zvole a Vlachov na Šumpersku vyvlastněné v roce 2008 či pozemky Jitky Pourové, které posloužily pro stavbu silnice do Hrádku nad Nisou na Liberecku (případ stále řeší soud).

– Nejen pozemky pro dopravní stavby bývají předmětem vyvlastnění. Letos v říjnu například uvedl ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč, že firma asi bude muset sáhnout k vyvlastnění v případě výstavby protipovodňových hrází v Troubkách na Přerovsku či vodní nádrže v Nových Heřminovech na Bruntálsku.

– O vyvlastnění pozemků se hovořilo v řadě mediálně známých případů staveb, ale nakonec se stát či investor s majiteli dohodl. Kromě kauzy kolem pozemků Ludmily Havránkové a jejích příbuzných šlo například o spor Markéty Regecové o pozemek pro stavbu továrny LG. Philips Displays v Hranicích na Přerovsku nebo spor rodiny Jirouškových kvůli obchvatu České Skalice na Náchodsku. Vyvlastnění bylo ve hře také u stavby obchvatu Plzně, kde po zhruba desetileté sérii odvolání a soudních sporů dokonce Sněmovna schválila speciální zákon, který stavbu prohlásil za veřejný zájem.

– Loni se zákonem upravujícím vyvlastnění zabýval Ústavní soud. ÚS odmítl návrh na zrušení novely, jež vyškrtla z horního zákona možnost vyvlastnění nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin. Návrh podala skupina senátorů, podle nichž bez možnosti vyvlastnění nelze šetrně využít přírodní zdroje. Vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě vypadlo ze zákona v roce 2012. Sněmovna tehdy přehlasovala veto prezidenta Václava Klause, podle něhož vláda novelou připravila stát o významný nástroj energetické politiky a otevřela cestu ke spekulacím s pozemky.

– ÚS letos řešil například i vleklý spor manželů Gregůrkových ze Zlínska, kterým před více než deseti lety byly vyvlastněny pozemky pro stavbu obchvatu Otrokovic za tzv. úřední cenu, přičemž tržní hodnota byla více než sedminásobná. ÚS kauzu vrátil soudu a manželům dal šanci na vyšší náhradu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno