Výzva k předkládání důkazů je veřejná konzultace, v níž Komise vyzývá všechny zúčastněné strany, aby poskytly zpětnou vazbu a empirické důkazy o výhodách, nezamýšlených účincích, konzistenci a provázanosti finančních právních předpisů přijatých v reakci na finanční krizi.
Finanční předpisy zavedly vice než 40 opatření na obnovení finanční stability a důvěry veřejnosti ve finanční systém v důsledku krize. Mnoho z těchto opatření bylo přijato v obtížné situaci, nadto v krátkém časovém období. V důsledku tohoto období intenzivní tvorby pravidel, lepší supervise a opatření na trhu je finanční sektor EU nyní odolnější, v lepší pozici pro financování evropské ekonomiky a na podporu růstu a zaměstnanosti, jak ukazují četné studie, které měla Komise k dispozici.
Je však důležité, aby právní předpisy EU vytvářely správnou rovnováhu mezi snížením rizika a umožněním růstu a nevytvářely nové nezamýšlené překážky. Vzhledem k různým právním předpisům přijatým v průběhu posledních let a četných interakcí mezi nimi může jejich kolektivní dopad vést k některým nezamýšleným důsledkům, které nemusí být nalezeny při jednotlivých sektorových přezkoumáních. Tato výzva k předkládání důkazů Komisi pomůže posoudit účinnost, konzistenci a soudržnost celkového regulačního rámce EU pro finanční služby. Je nezbytnou součástí agendy zlepšování právní úpravy Evropské komise, které bly popsány v minulých číslech eLogistika.info.
Vyčerpávající hodnocení doplňuje práci započatou Evropským parlamentem 2013 podívat se na soudržnost právních předpisů EU o finančních službách, jako je návrh zprávy Evropského parlamentu o vyhodnocení a výzvách z právních předpisů EU k finančním službám. Je také v souladu s prací mezinárodních organizací (jako je G20, Rada pro finanční stabilitu a Basilejský výbor pro bankovní dohled), které také nyní posuzují celkovou soudržnost reforem, které se uskutečnily na celém světě.
Komise hledá důkazy a konkrétní zpětnou vazbu:
- pravidel ovlivňujících schopnost ekonomiky financovat se a růst, včetně růstu zaměstnanosti;
- zbytečnou regulační zátěž;
- Interakce, nesrovnalosti a mezery;
- pravidla, která vedla k případným dalším nezamýšleným důsledkům.
Kompletní seznam otázek, na které se vztahuje tato veřejná konzultace: je k dispozici na této stránce.
Všechny zainteresované strany mohou předložit své příspěvky do 6. ledna 2016.
Cílem této výzvy k předkládání důkazů je shromáždit příslušné údaje a získat zpětnou vazbu od všech zainteresovaných stran, včetně národních parlamentů a dalších institucí EU, členských států, občanů, malých a středních podniků (MSP), nevládního sektoru, jakož i finančního sektoru.
Zpětná vazba v konzultaci poskytne jasnější pochopení interakce jednotlivých pravidel a jejich kumulativní dopad na posílení růstu ekonomiky EU.
Komise může zvážit, jak postupovat v konkrétních oblastech v případě, že důkazy shromážděné jasně ukážou neúměrné náklady nebo nedostatky.
Výzva k důkazům pomůže také Komisi k informovaným rozhodnutím, pokud jde o hodnocení zakotvená ve stávajících právních předpisech, včetně probíhajícího přezkumu nařízení o kapitálových požadavcích. Konzultace rovněž umožní Komisi přispět k probíhající globální diskusi o kumulativním dopadu a soudržnosti finančních pravidel. Hodnocení nařízení k regulaci kapitálu (The Capital Requirements Regulation (CRR) review spolu s jinými nadcházejícími revizemi, již zdůrazňují některé nezamýšlené účinky právních předpisů přijatých v uplynulých létech. Nicméně jednotlivá hodnocení nezachytí překrývání vyplývající z průřezových činností.
Pravidla k zajištění finanční stability a ochrany investorů jsou nezbytná pro fungování a bezpečnost systému a obnovu důvěry investorů v oblasti finančních služeb. Dnes zahájená akce není o rozvolnění finančního regulačního rámce. Komise v této otázce nebojuje tvrdě proti nedávné reformě. EU podnikla nezbytné kroky k obnovení finanční stability a důvěry veřejnosti ve finanční systém. Náš finanční sektor je proto nyní silnější a v lepší pozici pro financování evropské ekonomiky. Je však důležité, aby právní předpisy EU vytvořily správnou rovnováhu mezi snížením rizika a umožněním růstu nevytvářením nezamýšlených překážek. V případě, že právní úprava přinesla nezamýšlené důsledky, pak bychom měli přizpůsobit stávající rámec.
Regulační soudržnost a jistota jsou důležité pro rozhodování investorů.