V dnešním rozhovoru si popovídáme s jednatelem společnosti Michalem Žižákem o aktuálním dění ve společnosti a v logistickém oboru. Prozradí nám, proč považuje rok 2013 za zlomový v souvislosti s hospodářskou krizí. Dozvíme se, co plánuje společnost pro letošní rok, a že aktuální trendy představí aktuálně jediný významný veletrh užitkové techniky v Evropě. Jednatel se s námi podívá na certifikaci návěsové techniky, a jak se k tomu staví EU. Stejně jako nám poví svůj názor na přístup EU k omlazování návěsové techniky. Probereme aktuální trend autonomních kamionů a alternativních paliv. V neposlední řadě nám jednatel společnosti EWT řekne, proč se Česká republika v nejbližší době nemůže stát evropským logistických centrem, a proč by jeho cesta kamionem skončila v Portugalsku.Přechozí rozhovor s panem jednatelem Žižákem si můžete přečíst
zde.
Vaši společnost jste již čtenářům eLogistiky představil vloni. Můžete vše krátce shrnout pro ty, co rozhovor nečetli?
„Společnost EWT funguje na českém trhu od roku 1995. Příští rok bude tedy společnost slavit 20. výročí. Společnost je generálním dovozcem návěsové techniky
Schmitz Cargobull, což je německý výrobce návěsů sídlící v severním Porýní. Společnost EWT si udržuje vedoucí postavení na trhu prodeje návěsů v České republice posledních 8 let. Za těch 20 let jsme udělali mnoho práce ve vývoji servisních sítí, ve skladech náhradních dílů, vylepšili jsme výrazně prodejní služby. Také jsme přibrali nabídku ojetých návěsů a pronájem návěsů. Gró společnosti ale zůstává stále sejné, a to prodej a servis návěsové techniky.“
Co se Vaší společnosti během uplynulého roku povedlo? Co se naopak nepovedlo? Jaké byly hospodářské výsledky?
„Rok 2013 byl konečně zlomovým rokem, kdy jsme zaznamenávali první signály probouzení se celého evropského hospodářství z apatie. Na probuzení hospodářství je samozřejmě navázaná přeprava, která zaznamenávala růst poptávky, a zvýšil se tedy i zájem našich klientů o nákup nové návěsové techniky.“
Krize bezpochyby ovlivnila činnost řady firem, jak se dotkla Vás a Vašich klientů?
„Dotkla se nás drastiky. Celý dopravní odbor, ať už přímo dopravci nebo dodavatelé techniky byli krizí hluboce zasaženi, protože každý obor ve svém podnikání potřebuje dopravu. Krize způsobila útlum prakticky ve všech oborech, snížila se tak i dramaticky doprava. Situace v letech 2009-2010 nebyla vůbec veselá. Na druhou stranu došlo ke spravedlivému vyčistění trhu. Věřím, že nyní se dostáváme do období, kdy evropské potažmo české hospodářství bude zaznamenávat mírný vzestup každý rok.“
Mohli bychom znát Vaše klíčové plány pro letošní rok?
„V letošním roce chceme modernizovat stávající prostory, ve kterých sídlíme. Především potřebujeme zvětšit jejich kapacitu. V letošním roce jsme také uvedli náš vlastní chladírenský agregát
Schmitz Cargobull a již máme první klienty. Nadále budeme nabízet tuto novinku, která je velmi zajímavá z hlediska telematiky, sledování nákladů, sledování situace návěsů apod. To jsou takové dvě výzvy pro nejbližší období. Výzvy často ale přicházejí, aniž bychom je čekali, a to především protože pracujeme v oboru, který je velmi akční. Prakticky každé pondělí začíná nanovo a každý pátek něco ukončujeme, takže na další výzvy se jen těšíme.“
Jaké jsou aktuální trendy v návěsové technice? Můžete nám představit nejaktuálnější novinky?
„Největší trendy nám určitě ukáže veletrh
IAA 2014 Hannover, dneska bohužel prakticky už skoro jediný významný veletrh užitkové techniky v Evropě. Trendy jsou ale poměrně zřejmé. Bude se dále pokračovat v trendu větší hospodárnosti, s tím je například spojená i aerodynamika. Když budou mít vozidla lepší aerodynamiku, budou mít nižší spotřebu a také nižší hlučnost, a tedy budou hospodárnější. Nadále se u všech návěsů budou zlepšovat pracovní podmínky pro řidiče, což znamená, že se bude zjednodušovat odplachtování návěsů i jejich rozebírání a otevírání. Důležitým trendem je také zabezpečování nákladů. Všechny trendy se budou nadále prohlubovat.“
Můžete nám přiblížit systém certifikace bezpečnosti návěsů? Na co se klade největší důraz?
„V dnešní době je snaha vyrábět návěsy s nějakým zabezpečením proti vypadnutí nákladu nebo jeho hnutí a tím zhoršení jízdních vlastností soupravy. Proto se vydávají různé certifikáty, jako standartní zabezpečovací certifikát XL. Automobilka Mercedes Benz respektive Daimler má svůj vlastní certifikát. V Evropě se začíná prosazovat certifikát na přepravu nápojů, jejichž přeprava má svá specifika. Dále existují certifikáty na přepravu papírů. Každé zboží si našlo svojí variantu zabezpečení. Výborná věc je ta, že EU sjednotila zabezpečení a vydává certifikáty. Velmi to usnadňuje případné policejní kontroly a také je to důležité pro bezpečnost dopravního provozu. Myslím si, že se udělal velký kus práce v oblasti evropské legislativy. Moderní návěsy již disponují těmito certifikáty, ale stále se můžeme setkat se staršími návěsy, které zmíněné certifikáty nemají. Certifikáty tedy nejsou povinné, ale jsou standardem.“
Podnikají se nějaké kroky vedoucí k omlazení návěsové techniky v provozu?
„Nepodnikají se žádné, je to velmi špatné. V tomto je evropská legislativa poměrně krátkozraká. V současné době leží v ČR návrh na sjednocení mýta pro kategorie Euro 5 a Euro 6, což souvisí s tím, že často klienti obměňuji tahače současně s návěsy. Pokud návrh projde, nebude velká motivace pro dopravce pro nákup moderních tahačů Euro 6. Podobně v Německu leží návrh, který zvýhodňuje kategorii Euro 6 jen minimálně. Důvodem může být to, že Evropa stále bojuje s nezaměstnaností a potřebuje vytvářet pracovní příležitosti. K tomu ale podle mého názoru také slouží výroba nových šetrnějších a ekologičtějších vozidel. Nepovažuji tedy za správné rozhodnut, že se k tomu nevyužije zvýhodnění kategorie Euro 6.“
Jak vnímáte pojem společenská odpovědnost firem?
„Na tuto otázku je možné odpovědět z několika úhlů pohledů. Firma má svojí roli v zaměstnávání osob a v tom, že jim vytváří podmínky pro jejich růst, jejich živobytí i pro jejich rodiny. Druhý pohled je, že firma platí řádně daně a tím zlepšuje stav českého rozpočtu a tím umožňuje českému státu (pokud to dobře dělá, což zatím tak nevypadá) investovat do infrastruktury a potřebných projektů. Naší firmu bych v tomto ohledu zařadil na přední místo, protože máme velmi pozitivní přístup k zaměstnanosti a velmi si vážíme dlouhodobých pracovníků, kteří dobře pracují. Jako firma také podporujeme nadaci Truck Help, které jsem byl spoluzakladatelem, a každým rokem ji posíláme příspěvky. Truck Help je nadace, která řeší případy úmrtí řidičů, tedy partnerů a otců při výkonu povolání a pomáhá hlavně dětem. Nadace jim kromě pořádáním různých táborů a akcí pomáhá i finančně se školou.“
Co říkáte na tzv. autonomní kamiony, tedy kamiony, kteří jezdí sami bez řidičů? Má takováto technologie šanci na úspěch?
„Mercedes Benz je v této oblasti průkopníkem a v nedávné době testoval kamion na uzavřené německé dálnici. Tento projekt běží už delší dobu. Je to obrovský pokrok, který se podle mě rychle prosadí. Nedostaneme se ale tak daleko, že by kamion jezdil zcela bez posádky, tam nás legislativa nikdy nepustí. Technicky by bylo možné projekt spustit do praxe velmi brzy. Všechny současné technologie ve vozidlech jsou k tomuto směřovány. Dneska systémy napovídají řidiči, ale mohli by napovídat sami sobě. Problém je však v legislativě. Nedávno byla testována jízda autonomního kamionu, kdy se řidič nemusel věnovat 100 % řízení. Co to ovšem bude znamenat? Potřebujeme, aby měl dopravce motivaci k nákupu takového kamionu, a to mu musí umožnit legislativa. Pokud bychom měli dát řidiči pouze kontrolní funkci, musí přijít varianta, která řekne ano, pokud je vozidlo vybaveno tímto systémem, tak je možno jet delší dobu než je dnes standartní. V takovémto případě to nesníží počet řidičů a naopak by to mohlo zatraktivnit samotné zaměstnání, kdy si budou moci odpočinout a zároveň jet delší intervaly a dostat se tak rychleji do cíle.“
Alternativní paliva jsou oblíbeným tématem poslední doby. Zajímalo by nás, jak se k tomuto trendu stavíte?
„V této oblasti jsem velkým pesimistou. Mám na mysli využití alternativních paliv pro těžkou nákladní techniku. Myslím si, že u kamionů budou nadále hrát dominantní roli standardní paliva. U osobních vozidel jsem opačného názoru a myslím si, že nás elektromobilita nemine. Pak tu máme autobusy, tam je také mnoho možností.“
Bezpečnost práce je legislativní nutnost. Řešíte ji vlastními silami či vše nakupujete?
„Ve firmě máme permanentní školení zaměstnanců. Je to školení, které je povinné. Na druhou stranu jsme ti, kteří skutečně nešetří na poslední reflexní vestě. Naopak je pro nás toto téma alfou a omegou. Pokud chceme, aby lidé svou práci dělali dobře, tak k tomu potřebují určitě pomůcky, které přispívají k bezpečnosti práce.“
Vnímáte v oboru nějaká legislativní či jiná konkrétní omezení?
„Řekl bych, že Česká republika je v této oblasti relativně moderní. A pokud ta možnost je, tak stát většinou vychází vstříc dopravcům. Za tohle bych Českou republiku pochválil.“
Jeden slavný podnikatel prohlásil, že kdyby měl poslední dolar, dá ho na reklamu. Ztotožňujete se s tímto prohlášením?
„Citát je 100 let starý a svět se trochu posunul. Dneska je reklamy všude plno a je v ní těžká orientace. Svět není o tom, že vidím krásný billboard. Lidé reklamní noviny často rovnou ze schránky házejí do košů a v takovém případě není ten dolar moc chytře investován. Dneska reklama slouží jako první zdroj upoutání klienta. V Čechách obzvlášť milují testy a záleží, zda se jedná jen o reklamní test nebo poctivý. Pokud někdo vyhraje v poctivém testu, je vidět, že investoval mnoho do vývoje, do lepších materiálů a jejich lepšího zpracování. A do čeho tedy raději vložit ten dolar? Do reklamy nebo do zkvalitňování výrobků? Vy jako spotřebitel si rád koupíte takové zboží, u kterého věříte, že vaše peníze se promítly přesně do té hodnoty zboží. Já se tedy s tímto citátem neztotožňuji.“
Mohla by České republika aspirovat na evropské logistické centrum?
„Velmi často lobbuji za české dopravce, protože si myslím, že tu práci dělají velmi dobře ve srovnání s evropskou konkurencí. Doprava je u nás poměrně zakořeněná a většina zákazníků se velmi profesionalizovala. Musím říct, že jsem se jen výjimečně setkal s nekvalitní prací v tomto oboru. Česká republika by se nejspíš mohla stát logistickým centrem, ale museli bychom mít pořádnou dálniční síť. Praha je logistických centrem, ale máme jednu jedinou dálnici, která nepřerušeně a bez výraznějších stavebních úprav a katastrofického stavu vede do západní Evropy, kam proudí většina zboží od nás. Pak máme dálnici nevyřešenou směrem do Drážďan. Dále máme kousky dálnice směrem do Rakouska na Linz a D1 je příběh sám pro sebe. Takže se logistických centrem Evropy nemůžeme stát. My to nějak děláme, ale ne pořádně. Česká republika není schopná přijmout jednotou strategii, které bychom se drželi i přes změny vlád. Nyní to funguje tak, že jedna vláda něco zavede a druhá to zruší. Vezměme si příklad z dálnic mezi Beneluxem a Německem, které fungují.“
V loňském rozhovoru jste zmínil, že ke kamionům máte vřelý vztah již od dětství. Dokázal byste si představit, že byste kamionem projel svět?
„Určitě, neměl bych s tím žádný problém. Zřejmě bych projížděl tím způsobem, že bych si nevytvářel stres, že někde musím být, a když bych chtěl spát, tak bych si šel lehnout. Ale je otázkou, zda je dnes dobrý nápad projíždět svět. Když se podíváme na místa, která jsou vzdálená od České republiky 2-3 tisíce km, narazíme na válečné konflikty. Když tedy vyrazíte na východ, narazíte na Ukrajinu a tamní konflikt. Když vyrazíte na jihovýchod, tak nejdříve narazíte na Kurdistán, kde to také není úplně bezpečné. A když pojedete směrem do Indie, budete muset přes ne příliš bezpečný Pákistán. Tak se obrátíte na jih, tam byste se měli vyhnout Libyi nebo si dát pozor na ebolu. Takže výlet asi skočí někde v Portugalsku.“
Jak si tedy představujete ideálně strávenou dovolenou?
„To je věc, která se s věkem výrazně mění. V mládí bych si nedovedl představit dovolenou na jednom místě celý měsíc. A dneska je to pro mě v zásadě ideální. Člověk si dnes potřebuje skutečně odpočinout a tzv. vypnout mozek. Když musíte organizovat výlety apod., tak ten mozek stejně zaměstnáváte. Na dovolené chci mít aktivity, které jsou odpočinkovější a spojené s příjemnými zážitky.“