Úterý, 18 ledna, 2022

Hacker se naboural do 25 vozů Tesla, mohl je ovládat na dálku

Mladý německý hacker dokázal na dálku ovládat některé funkce hned u 25 vozidel Tesla. Podle bezpečnostních odborníků však nejde o tak velký incident, jak se na první pohled může zdát.

Wiener Linien představují inovativní digitální informační systém pro cestující v nové soupravě metra

S uvedením první nové elektrické jednotky metra X (komunikováno jako X-Wagen) do provozu na linkách U1-U4 přichází na koleje vídeňského metra v roce 2022 významná inovace: první digitální informační a navigační systém pro cestující na světě tohoto typu. Dynamická vizualizace informací během jízdy soupravou X ještě více usnadní a zpříjemní používání veřejné dopravy. Informace se zobrazují na obrazovkách nad každými dveřmi uvnitř vozu. Cestující obdrží informace o dalších trasách a přestupech v příští stanici v závislosti na poloze vlaku na trati.

AlzaBoxy mluví na zákazníky

Alza.cz i letos pokračuje v rozšiřování sítě AlzaBoxů a pilotně u 17 z nich zavádí zvukové instrukce informující o počtu balíčků k vyzvednutí. Spolu s vnitřním osvětlením schránek a snadným otevřením pomocí aplikace je to další krok k ještě jednoduššímu vyzvednutí nákupu.

Tesla bude získávat grafit do baterií i z Mosambiku, sníží závislost na Číně

Americká automobilka Tesla bude získávat grafit do svých baterií i z afrického státu Mosambik. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o první dohodu takového druhu. Smyslem je snížit závislost na dodávkách této nerostné suroviny z Číny. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny.

V ČR v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic, je jich 3978

V České republice v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic. Aktuálně je jich motoristům k dispozici 3978, o 13 méně než k 9. dubnu loňského roku. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) očekává, že v letošním roce některé čerpací stanice uvedou na trh vodík, počítá také s celoplošným zavedením benzinu E10 u nejprodávanějšího benzinu v oktanové hladině 95. Benzin s označením E10 má vyšší podíl biosložky.

Ropa zdražuje, přispívá k tomu omezená nabídka a slabší dolar

Ceny ropy dnes zpevňují, jsou na cestě ke čtvrtému ziskovému týdnu za sebou. Přispívá k tomu omezená nabídka suroviny a slabší dolar. Ropa posiluje i navzdory zprávám zdrojů agentury Reuters, podle nichž se Čína v období lunárního Nového roku chystá uvolnit část ropných rezerv.

Trolejbusy pražskému dopravnímu podniku dodá SOR Libchavy

Dopravní podnik hlavního města nakoupí 15 nových bateriových kloubových trolejbusů od společnosti SOR Libchavy. Firma vyhrála veřejnou zakázku, kterou Dopravní podnik hlavního města (DPP) vypsal loni. DPP za jeden trolejbus SOR TNS 18 zaplatí 14,55 milionu korun. Trolejbusy budou jezdit na lince 58, která povede z Palmovky do Miškovic. Linka 58 nahradí stávající autobusovou linku 140. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí podniku Daniel Šabík.

Slovenský vlakový dopravce ZSSK kvůli nedostatku strojvůdců odřekl desítky vlaků

Slovenský národní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tento týden kvůli nedostatku strojvůdců denně odřekl několik desítek regionálních vlaků na západě země. V příštím týdnu bude výpadek spojů pokračovat, ale v menším rozsahu, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ZSSK Tomáš Kováč. Ministerstvo dopravy, které je jediným akcionářem ZSSK, si zlepšení situace slibuje od nové kolektivní smlouvy, zlepšení odměňování a vyškolení nových strojvůdců.

Toyota loni prodala celosvětově nejvíce aut, podruhé za sebou porazila VW

Japonská automobilka Toyota Motor se v roce 2021 umístila na prvním místě v celosvětovém prodeji automobilů a podruhé za sebou porazila německý koncern Volkswagen. Přispělo k tomu zmírnění krize v dodávkách dílů v jihovýchodní Asii, napsala agentura Kjódó.

Tuzemští železniční osobní dopravci založí své vlastní sdružení

Železniční osobní dopravci založí vlastní sdružení. Půjde o první svaz osobních přepravců na tuzemské železnici s cílem hledat společná řešení ke zvyšování podílu železnice na přepravě lidí, zkvalitnění infrastruktury, tvorbě legislativy nebo minimalizaci dopadů současného stavu tratí na provoz. Zakládajícími členy budou České dráhy, RegioJet, Arriva a společnost AŽD Praha. Vyplývá to z pozvánky na tiskovou konferenci ke vzniku sdružení, která se uskuteční příští týden.

VŠLG : Den otevřených dveří 8. února 2022 v Přerově a 19. 2. 2022...

Zveme Vás na Den otevřených dveří v Přerově, který se uskuteční 8. února 2022 v době od 14:00 do 17:00 hodin na adrese Palackého 1381/25 a 19. 2. 2022 v době od 11:00 do 13:00 hodin na adrese Svídnická 506, Praha 8 v budově Vysoké školy hotelové.

Den otevřených dveří na dopravní fakultě v Pardubicích

Tradiční Den otevřených dveří připravuje Dopravní fakulta  Jana Pernera  v Pardubicích na 18. 2. 2022. Pokud to epidemiologická situace dovolí, rádi vás uvidí v prostorách fakulty a Výzkumného a výukového centra v dopravě.

Termín 16. ročníku konference SpeedCHAIN

Na základě velmi příznivých ohlasů našich partnerů i hostů na zářijový termín konání konference SpeedCHAIN jsme stanovili datum pro další ročník na úterý 13. září 2022. Akce proběhne tradičně v historických prostorách Břevnovského kláštera.

Logistický kalendář

SLOVLOG

Bratislava