Zdroj: Freeimages.com

[quote]Spojené státy opět umožní cestujícím na letech z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech do USA brát si na palubu notebooky. Podle agentury Reuters to včera oznámily aerolinky Etihad, které z tohoto letiště jako jediné mají přímou leteckou linku do USA. Americké úřady se o uvolnění režimu rozhodly na základě posílených bezpečnostních opatření ze strany letiště v Abú Zabí. Přísná protiteroristická opatření, která se týkají přímých letů mezi osmi převážně muslimskými zeměmi a USA, zavedly USA v březnu.[/quote]

Podle amerického nařízení nesmějí aerolinky z vybraných letišť v muslimských zemích pouštět cestující na palubu s elektronickými zařízeními, jejichž rozměr je větší než 16 centimetrů krát 9,3 centimetru krát 1,5 centimetru. Ze zákazu jsou vyjmuty chytré telefony a zdravotnické přístroje. Americké úřady nepopulární krok zdůvodnily tím, že teroristé by mohli zneužít baterie v zařízeních ke spáchání útoku.

Zrušení zákazu se týká jen Abú Zabí, odkud Etihad vypravuje na šest amerických letišť celkem 45 letů týdně. Nová bezpečnostní procedura bude pro pasažéry prakticky znamenat, že se podrobí americké celní a hraniční kontrole ještě před odletem na letišti v Abú Zabí.

Opatření podle mluvčího letiště v Abú Zabí bude pro cestující znamenat jen minimální časový rozdíl oproti běžným bezpečnostním kontrolám. Přesnou časovou náročnost nových kontrol ale neupřesnil, o rozdílu hovořil jen jako o „velmi minimálním“.

Zdroj: ČTK