[quote]Pražští radní dnes jednomyslně schválili záměr zakázat v centru města provoz vozítek segway. Přesné datum, od kdy bude zákaz platit, zatím neurčili. Provoz segwayí bude zakázán v Pražské památkové rezervaci, a to na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. Provoz chce město regulovat nařízením, které schvaluje městská rada, souhlas pražského zastupitelstva k tomu není třeba.[/quote]

Po schválení nařízení bude zakázáno používat segwaye na území Pražské památkové rezervace, kam patří celá Praha 1 a část Prahy 2, kde bude zákaz platit na lokalitě ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 7 bude zákaz platit na celém jejím území.

Nařízení se nebude vztahovat pouze na policisty nebo strážníky městské policie, kteří segwaye využívají. Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

Nařízení není maření podnikání, ale reakce na to, že chodníky jsou zahlceny těmito zařízeními, která omezují chodce. Důkaz toho, že problém se segwayi tady je, je včerejší srážka turistky na segwayi s tramvají. Nedělám si bohužel iluzi, že nepřijdou jiné stroje,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek . Nyní budou mít podle něho jednotlivé městské části patnáctidenní lhůtu na vyjádření. „Finální znění bych měl rád hotové do konce června,“ řekl Dolínek.

Od roku 2014 navrhujeme Praze i městské části Praha 1 regulaci provozu segway tak, aby nedocházelo k omezení ani ohrožení chodců. Bohužel naše návrhy politici nevyslyšeli. Současný stav je důsledkem toho, že živnostenský odbor ani policie na Praze 1 nevymáhají dodržování tržního řádu a dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích,“ uvedl člen výkonného výboru Asociace Segway ČR Jaroslav Endršt. Část provozovatelů segway, kteří nejsou členy asociace, podle něj tato nařízení porušují zejména na Můstku, Staroměstském náměstí a náměstí Republiky. „Členové asociace nenabízí svoje služby na ulici, dodržují tržní řád i rychlost pohybu Segway při jízdě po pozemní komunikaci,“ dodal.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1. Právě tady jezdí vozítek nejvíce. Praha 1 dříve navrhovala, aby mohla vozítka jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím. Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno