[quote]V Ústeckém kraji zmizí z depozit vozidel tisíce registračních značek, jejichž majitelé nedodali do konce roku potřebné údaje. Vyplývá to z informací radnic. Likvidace se týká značek dočasně vyřazených z databáze před koncem června 2013. Dalším vlastníkům značek v depozitu hrozí za nesplnění ohlašovací povinnosti pokuta až 50.000 korun.[/quote]

Majitelé do depozitu dávají vozidla zpravidla proto, aby se vyhnuli placení povinného ručení. Častým případem jsou například kombajny nebo motocykly, které se využívají dva nebo tři měsíce v roce. V depozitu ale byly i automobily staré třeba dvacet let. Jejich vlastníci měli do konce prosince nahlásit, kde vůz je a jaké s ním mají úmysly. „Naplnil se náš předpoklad, že stovky majitelů se vůbec nedostaví,“ řekl referent registru vozidel ústeckého magistrátu Miloš Hocek.

Vyřazená vozidla už nesmí do provozu. „Řada vlastníků využila toho, že se tímto způsobem mohou legálně zbavit vozu. Třeba neměli legislativní podklady k vyřazení vozidla z registru, a takto problém bezstarostně vyřešili,“ řekl Hocek. „Mnozí třeba rozebrali auto na náhradní díly nebo ho na díly prodali a takto se ho zbavili i administrativně,“ doplnil.

Likvidace registračních značek potrvá na úřadech několik měsíců. „Odhadujeme, že vyřazovat se bude zhruba tisícovka vozidel,“ řekla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Podobné je to i v dalších městech. „Odhadujeme, že z celkového počtu 4781 vozidel v depozitu bude administrativně vyřazeno přibližně 2500 vozidel,“ řekl vedoucí odboru správních činností teplického magistrátu Karel Blaschke. Stříhání tabulek s registračními značkami je podle něj až posledním krokem v celém postupu. „Předchází zánik v Centrálním registru vozidel,“ uvedl.

Z technických důvodů na straně ministerstva dopravy nelze podle mluvčího chomutovského magistrátu Jana Rödlinga ještě likvidaci zahájit. „Náš odhad o počtu likvidovaných značek je zhruba do 2000 v naší územní působnosti,“ uvedl Rödling.

Ohlašovací povinnost byla součástí novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, jehož prostřednictvím se ministerstvo dopravy pokusilo vyčistit evidenci od nepoužívaných vozidel.

Kromě vozidel dočasně vyřazených z databáze před koncem června 2013 se ohlašovací povinnost na úřadech týkala i vozů, které byly do depozitu uloženy po tomto datu. Pokud majitelé do konce roku úředníkům na registru vozidel nesdělili požadované informace o jejich využívání, tato vozidla nezaniknou, ale majitelům hrozí finanční sankce do 50.000 korun. Na Teplicku sankce hrozí necelému tisíci majitelů vozidel. „Výši pokuty nelze stanovit paušálně, bude záležet na okolnostech zjištěných v průběhu jednotlivých správních řízení,“ doplnil Blaschke.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno