[quote]Ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního připomínkového řízení aktualizovaný harmonogram přípravy výběru elektronického mýta po skončení letošního roku. Z materiálu, kterým se má 17. února zabývat vláda, vypadla proti předchozí verzi zmínka o krátké soutěži na tříletý provoz mýtných bran. Soutěž, kterou úřad nestihl vypsat, proto ministerstvo navrhuje nahradit maximálně tříletým prodloužením smlouvy s nynějším provozovatelem, společností Kapsch, bez výběrového řízení.[/quote]

Současný desetiletý kontrakt s toto firmou na konci roku vyprší, pokud do této doby nebude správce systému známý, může stát na ušlém mýtu přijít o stovky milionů korun každý měsíc. Následnou soutěž, jejíž vítěz má nynějšího dodavatele nahradit po roce 2019, chce ministerstvo zahájit v roce 2018. Podle ministerstva se otevřenou soutěž nepodařilo vypsat zejména kvůli chybějící dohodě s Kapschem na součinnosti při předávání systému případnému novému poskytovateli.

Zatímco zakázku na výběr mýtného do konce roku 2019 má podle materiálu získat Kapch, plánuje ministerstvo v tomto období pracovat na novém výběrovém řízení na další provoz systému. Začátek soutěže v podobě vydání předběžných informací ve věstníku zakázek předpokládá úřad v lednu 2018 s tím, že smlouvu s vítězem tendru chce podepsat v lednu 2019. Na spuštění vlastního systému pak má mít tento provozovatel téměř rok času.

Zároveň ministerstvo předpokládá, že do konce roku 2017 bude v Česku zaveden plně funkční systém takzvané elektronické mýtné služby EETS. Ten by umožnil kamionům projíždět celou Evropou s jedinou elektronickou palubní jednotkou (OBU) schopnou komunikovat se všemi lokálními mýtnými systémy. Nyní potřebují kamiony zpravidla pro každý mýtný systém jinou mýtnou krabičku.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za necelých devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 67 miliard korun. Za stavbu a provoz systému stát firmě Kapsch a jeho subdodavatelům vyplatil zhruba 18 miliard korun bez DPH.

Příprava mýtné soutěže se ministerstvu nedaří dlouhodobě. Podle šéfa resortu Dana Ťoka na nynější situaci zadělali už jeho předchůdci v roce 2006 při podpisu smlouvy s Kapschem a jejích následných dodatcích. Smlouva podle něj nezajišťovala přechod mezi nynějším dodavatelem mýtného systému a novým provozovatelem.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno