Zdroj: pixabay.com

[quote]Za jízdu po severovýchodní části obchvatu Otrokovic na Zlínsku, který je součástí dálnice D55, přestanou řidiči pravděpodobně platit. Změna má nastat od ledna příštího roku. Vyplývá to z návrhu vyhlášky ministerstva dopravy, který vyjmenovává nezpoplatněné úseky dálnic v České republice pro rok 2018. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Dan Ťok.[/quote]

Návrh vyhlášky nyní poputuje z ministerstva dopravy do meziresortního připomínkového řízení. Následně, zhruba do měsíce, se dokumentem bude podle ministra zabývat vláda.

„Teoretické riziko je, že by s tím nemusela souhlasit legislativní rada vlády, ale já moc nerozumím, proč by s tím nesouhlasila. Takže předpokládám, že to je téměř jisté,“ uvedl Ťok.

Bez poplatku by se v takovém případě začalo po obchvatu Otrokovic jezdit od 1. ledna 2018.

Otrokovice spolu se Zlínským krajem a dalšími 13 městy a obcemi společně usilovaly o zrušení zpoplatnění obchvatu od roku 2011. Ve společné deklaraci tehdy uvedly, že by měl být úsek zpoplatněn až po dobudování jeho chybějící jihovýchodní části. S její výstavbou má Ředitelství silnic a dálnic začít příští rok.

Vysoká intenzita automobilové dopravy trápí Otrokovice dlouhodobě. Takzvanou kvítkovickou křižovatkou poblíž centra města denně projede více než 20.000 aut, v pátek to bývá až 29.000 vozů.

„Jsem nesmírně šťastný a vím, kolik práce jsme odvedli, abychom ministerstvo přesvědčili, že jde o odlehčení dopravy v centru našeho města. To má velký význam pro životní prostředí, dopravní obslužnost a bezpečnost na komunikacích,“ řekl otrokovický starosta Jaroslav Budek.

Vyjmutí ze zpoplatněných úseků dálnic léta požadovala po ministerstvu dopravy také radnice v nedaleké Kroměříži. A na rozdíl od Otrokovic byla už loni úspěšná. Řidiči mohou po dálničním obchvatu města jezdit zdarma od letošního ledna.

„Za Otrokovice se loni do oficiálního meziresortního připomínkového řízení nikdo nepřihlásil,“ řekl Ťok.

Podle Budka však byla vina na straně Zlínského kraje, který má k vyjadřování v meziresortním připomínkovém řízení kompetence.

„Argumentace byla taková, že připomínkovali už rok předtím a nebylo jim vyhověno, tak se k tomu loni nevraceli. Tady nechybovalo město, ale bohužel krajský politik,“ uvedl starosta Budek.

Severovýchodní část obchvatu Otrokovic, která je i s nájezdy dlouhá necelé dva kilometry, slouží motoristům od konce října 2006. Od prosince 2010 je součástí dálnice D55.

Zdroj: ČTK