Zdroj: Archiv

[quote]Za přímé vlakové spojení do Polska zaplatí letos Liberecký kraj 1,8 milionu korun, je to zhruba dvakrát více než loni. Původně hrozilo, že se spojení od května zcela zastaví. Polští partneři měli problémy s financováním provozu, který je kvůli sezonním výkyvům poměrně nákladný. Poláci dokonce vypověděli smlouvu o vzájemné spolupráci dopravců. Liberecký kraj proto nabídl, že zvýší svůj podíl na financování provozu, aby ho zachoval, uvedla mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.[/quote]

Přímé vlaky z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby začaly jezdit v prosinci 2015. Zájem je o ně velký.

„Hlavně v letní a zimní sezoně jezdí vozy plné. Využívají je Poláci k cestě do českých lyžařských středisek a zpět, výrazně přibylo i českých turistů, mířících do Polska. O jarních prázdninách jezdilo na trase osm párů vlaků denně, dopoledne každou hodinu, odpoledne každé dvě hodiny,“ uvedl Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, koordinátora dopravy v Libereckém kraji.

Náklady polské strany na provoz byly výrazně vyšší než na české straně.

„Na českém území leží asi 1200 metrů železnice, v Polsku trať měří 14,7 km,“ vysvětlil důvody rozdílných nákladů liberecký hejtman Martin Půta.

S ohledem na význam přeshraničního spojení pro rozvoj turistiky na obou stranách hranice nabídl Liberecký kraj částečné zvýšení svého podílu na provozu.

„Náklady na potřebné vozidlo budou nově rozpočítány rovným dílem. Ostatní nákladové položky zůstávají rozděleny podle délky tratí,“ řekl Půta.

Jednání o způsobu financování budou ale podle něj pokračovat.

I když se náklady Libereckého kraj zvýší zhruba dvojnásobně, stále je to levnější než v minulosti, kdy spojení přes hranice zajišťovala polská strana. Za přeshraniční spojení tehdy kraj platil 3,8 milionu korun, vlaky přitom končily v Kořenově a cestující, kteří mířili dál, museli přesedat. Dnes zajišťují dopravu z Liberce až do Polska České dráhy moderními nízkopodlažními vlaky Stadler. Díky česko-polské dohodě se také od roku 2015 sjednotil tarif. Jízdenka z Liberce do Sklářské Poreby stojí 90 korun, cesta trvá bez deseti minut dvě hodiny.

Zdroj: ČTK