Zdroj: freeimages.com

[quote]Obyvatelé Zábřehu na Šumpersku si od počátku srpna budou muset zvykat na nový systém městské hromadné dopravy. Novou koncepci zavádí město po několika letech příprav. Místo současných tří linek MHD budou jezdit dvě, podle radnice by se ale přitom měla zvýšit obslužnost i dostupnost spojů. ČTK to sdělila mluvčí města Lucie Mahdalová. Cena jízdného se nemění. V provozu zůstává příměstská hromadná doprava včetně místních částí Dolní Bušínov, Hněvkov, Pivonín a Václavov.[/quote]

Nové linky budou podle nové koncepce obsluhovat město tak, aby byla zajištěna obousměrná obslužnost všech lokalit. Kamkoli se tak bude chtít cestující dopravit, vždy se bude moci dostat i zpět druhou linkou.

„Nová koncepce zareagovala například na rozvoj města a s ním související podněty občanů na zbudování nových zastávek, již v loňském roce přibyla zastávka v ulici Dlouhá obsluhující lokalitu Trávníky a vlakovou zastávku. Druhou nově vybudovanou zastávkou je zastávka v ulici Nemilská,“ uvedl starosta Zábřehu František John.

Další zastávky byly nově zřízeny v souvislosti se změnou směru linek.

Nová koncepce spolu s návrhem jízdního řádu byla představena obyvatelům při veřejném projednání, po kterém podle Mahdalové na radnici přišla řada námětů. Většinu připomínek se ve spolupráci s dopravcem podařilo do nové koncepce zapracovat, uvedla mluvčí radnice. Návrhu nové koncepce předcházelo také sčítání cestujících či podrobné počítačové analýzy.

„Celkový počet spojů se oproti současnému stavu sníží z 35 na 27, ovšem obslužnost všech okrajových částí města se přitom výrazně zvýší. Docílíme tím větší efektivity provozu MHD a mobility obyvatel města,“ doplnil Tomáš Hedrich z odboru rozvoje a územního plánování.

Nové jízdní řády včetně mapky se schématem linek MHD dostanou zdejší obyvatelé spolu s městským zpravodajem. Cena jízdného zůstává stejná, v Olomouckém kraji je jednou z nejnižších. Jednotlivé plné občanské jízdné činí devět korun a zlevněné čtyři koruny. Za měsíční jízdenku zaplatí občané 230 korun, v případě zlevněného jízdného 115 korun. MHD zábřežská radnice každoročně dotuje zhruba třemi miliony korun.

Zdroj: ČTK