Zdroj: pixabay.com

[quote]Záchranáři ze Zlínského kraje dnes převzali šest nových sanitek. Vybaveny jsou přístroji pro pacienty, kteří při převozu nepotřebují dohled ošetřujícího lékaře. Pořízení nových vozů Škoda Yeti pro takzvaný systém Rendez-vous přišlo na zhruba pět milionů korun. Do ostrého provozu budou sanitky po zácviku posádek nasazeny 1. srpna, řekl dnes ČTK ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZSZK) Josef Valenta.[/quote]

Záchranáři ve Zlínském kraji ročně ošetří zhruba 50.000 pacientů, z toho jen zhruba 3500 potřebuje při převozu dohled lékaře.

„Pokud nemusí pacienta doprovázet do nemocnice lékař, získáváme asi jednu hodinu času navíc. Lékaři tak mohou jet k dalšímu zásahu. Tím se výrazně zvýší efektivita jednotlivých zásahů,“ uvedl Valenta.

Nové vozy budou podle něj na základnách ve Zlíně, Otrokovicích, Slavičíně, Uherském Hradišti, Uherském Brodě a Kroměříži. Pět starších sanitek záchranáři naopak ze svého vozového parku vyřadí.

„Vybavení z vyřazených sanitek přemístíme do nových vozů,“ doplnil ředitel Valenta.

Nákup sanitek podle něj přišel na zhruba 4,8 milionu korun, z toho 75 procent bylo zaplaceno z fondu zábrany škod, do kterého ze zákona přispívají komerční pojišťovny. Zbývající peníze poskytl Zlínský kraj, který je zřizovatelem tamní záchranné služby.

Kraj v uplynulých letech investoval také do nových stanic záchranné služby. Loni otevřel nové základny v Suché Lozi a Buchlovicích na Uherskohradišťsku.

Zdroj: ČTK