[quote]Šedivý podchod pod rušnou Brněnskou ulicí v Olomouci promění žáci a studenti v galerii. První malby vznikly na jeho stěnách včera. Několik desítek dětí bude svůj výtvarný um v 50 metrů dlouhém podchodu, který spojuje lidnatá sídliště Nová Ulice a Povel, předvádět do pátku.[/quote]

Na výzdobě stěn se s pomocí štětek a fasádních barev podílí žáci základních škol Heyrovského a Nedvědova a studenti Gymnázia Čajkovského, kteří podchodem denně prochází při cestě do školy. „Ať už si to uvědomují nebo ne, mají k tomuto veřejnému prostoru vztah a samotná možnost malovat na velké plochy stěn je pro ně lákavá,“ řekla novinářům výtvarná pedagožka a iniciátorka akce Jana Svobodová ze Základní školy Heyrovského.

Podle ní street art a graffiti dávno nejsou jen synonymem pro vandalství a ničení budov, ale staly se součástí výtvarného umění a někteří jejich představitelé patří mezi světově uznávané výtvarníky. „S pozitivním přístupem ke street artu jako k součásti umělecké tváře města se setkáváme po celém světě. Proč ne v Olomouci, která je kupříkladu místem konání festivalu street artu,“ uvedla.

Na stěnách podchodu se tak postupně objeví malby inspirované folklorními motivy. „Půjde o ornamenty, jejichž návrhy mají svůj původ v hanáckých krajkách. Téma výšivka se zprvu zdálo složité a hůře zpracovatelné, ale jde v podstatě o ornament a stylizaci, které jsou ideální pro zvětšení. Je zde možnost opakování motivu, čímž se celý prostor může propojit,“ podotkla Svobodová.

Na výzdobě podchodu se bude podílet zhruba 50 žáků a studentů. „Cílem projektu, který jsme rádi podpořili, je vytvářet pozitivní vztah mladých lidí k veřejnému prostoru a zároveň měnit často negativní postoj lidí k této nové formě výtvarné tvorby,“ dodal primátor Antonín Staněk.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno