Zdroj: Archiv

[quote]Část zaměstnanců italské letecké společnosti Alitalia včera vstoupila do čtyřiadvacetihodinové stávky. Protestují tak proti plánům na řešení špatné finanční situace podniku, zejména proti snižování počtu pracovních míst. Zrušeno včera bylo zhruba 60 procent letů, Alitalia odřekla i let z Říma do Prahy a zpět.[/quote]

Alitalia tvrdí, že dopady stávky snížila na únosnou úroveň, když v rámci nouzového plánu našla alternativní řešení pro 90 procent cestujících, oznámila agentura ANSA. Na letišti Fiumicino v Římě byl provoz téměř na běžné úrovni.

Od 14:00 SEČ se k protestní akci připojil v Itálii čtyřhodinovou stávkou pozemní personál i několika dalších aerolinek.

Alitalia se snaží o reorganizaci, neboť čelí rostoucímu tlaku ze strany nízkonákladových leteckých přepravců a vysokorychlostních vlaků. Potýká se rovněž s poklesem zájmu cestujících o cestování letadlem v důsledku teroristických útoků.

V prosinci Alitalia schválila nový podnikatelský plán, který zahrnuje snižování počtu pracovníků. Spekuluje se o zrušení 1500 až 3000 pracovních míst.

Hlavním akcionářem Alitalie jsou aerolinky Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů. Ty do italské firmy v roce 2014 v rámci záchranného plánu zorganizovaného vládou investovaly 560 milionů eur (15 miliard Kč) a slíbily, že do roku 2017 zajistí návrat Alitalie k zisku. V prosinci však Alitalia prodělávala nejméně půl milionu eur denně a k zisku se podle odhadů nevrátí ještě minimálně dva až tři roky.

Zdroj: ČTK