[quote]Již čtvrtým rokem spojila společnost Panalpina síly s organizací UNICEF a poslala leteckou humanitární pomoc do africké země, kde přesuny obyvatelstva, nedostatek jídla, podvýživa a přírodní pohromy vedly ke stavu nouze a nejisté humanitární situaci. V ranních hodinách přistálo nákladní letadlo společnosti Panalpina, naložené více než 80 tunami život zachraňujícími produkty, které jsou podstatné pro čištění vody, zdravotnická zařízení a výživové programy, v Čadu.[/quote]

Letadlem, které pro tyto účely věnovala společnost Panalpina, dorazilo ve čtvrtek, 8. prosince 2016, ráno do hlavního města Čadu N’Djamena více než 80 tun humanitární pomoci. Jedná se např. o přikrývky a plachty používané jako úkryt, potraviny pro podvyživené děti, lékařské vybavení a léky, které poskytla organizace UNICEF.

Tento let, který Panalpina zorganizovala, odstartoval v noci 7. prosince ze švýcarského Lutychu. Veškeré dopravené prostředky budou směřovány do postižených oblastí, v nichž UNICEF působí, především pro účely zdravotní péče, hygieny a výživy, ale také pro potřeby dětské zábavy, či do uprchlických táborů.

„Naším cílem je zajistit potřeby nejzranitelnějších dětí, které tuto pomoc nejvíce potřebují. Ve vnitrozemském Čadu je jich mnoho,“ řekla Elsbeth Mueller, výkonná ředitelka švýcarské komise pro UNICEF.

„Jsme velmi vděční za pokračující podporu ze strany Panalpiny, která nám poskytla další leteckou pomoc při přepravě humanitární pomoci do Afriky.“

Čad se nachází na 185. místě v rámci UN Development Index, což znamená, že se jedná o jednu z nejchudších zemí světa. Vnitrozemský stát ve střední Africe zažil v minulosti již několik vojenských konfliktů a trpí místním extrémním klimatem, které je částečně výsledkem probíhajících klimatických změn.

Z toho důvodu dochází například k situacím, že se pole mění v pouště, což připravuje lidi o jejich živobytí. Navíc čelí tato země 650 000 vnitřně přesídlených obyvatel a uprchlíků z Nigérie, Súdánu a Středoafrické republiky. Celkově je humanitární situace v Čadu nejistá. 3,9 milionů lidí je postiženo krizí, včetně 2,2 milionu dětí.

Z důvodu nedostatečných finančních a personálních zdrojů, stejně jako kvůli bídnému vybavení zdravotních služeb, je přístup ke zdravotní péči, ale také k pitné vodě a sociálním zařízením, velmi limitovaný. V důsledku toho jsou velmi špatné i hygienické podmínky, což vede k mnoha onemocněním včetně průjmu či malárie.

Kromě toho je zde i očkování na jedné z nejnižších úrovní na světě. Humanitární pomoc, která letěla do Čadu, obsahovala mj. také zdravotnické vybavení určené k očkování, prostředky na léčbu malárie, dále paracetamol, dezinfekční prostředky, tablety na čištění vody a hygienické potřeby pro ženy.

Záchranný balíček do Čadu obsahoval také více než 15 tun léčivých sáčků s mlékem. Užívají se pro potřeby léčby těžkých a akutních případů podvýživy dětí do věku 5 let. Téměř 200 000 dětí do věku 5 let je v Čadu postiženo těžkou podvýživou a 3 – 4 miliony lidí trpí nedostatkem jídla.

Další součástí dodávky byly přikrývky a plachty užívané jako úkryty, které v rámci nákladu zaujímaly přes 22 tun. Vzhledem k tomu, že hry a zábava jsou pro děti postižené válkou velmi důležité a především uklidňující, byly součástí nákladu do Čadu také tisíce míčů, švihadel a frisbee.

Mnohé součásti zásilky poputují do regionu Kanem, který se nachází na západě země, kde je obzvlášť vysoký podíl podvýživy a velice limitovaný přístup k pitné vodě. Díky přispění ze strany Panalpiny bude moci UNICEF vylepšit a poskytnout vodu či zdravotnické příslušenství do zdravotních center, která podporují matky a jejich děti v přístupu k pitné vodě, propagaci hygieny a léčbě podvýživy.

„Podobně jako v předchozích letech jsme se rozhodli, že dobročinný dar ve formě letecké přepravy pro UNICEF bude mít větší hodnotu, než vánoční dary pro zákazníky či zaměstnance. Smysl naší zásilky do Čadu sleduje tentýž cíl: přinést určitou formu útěchy těm méně šťastným, především dětem.“ říká ředitel společnosti Panalpina, Stefan Karlen.

Je to již počtvrté, kdy byla Panalpina partnerem organizace UNICEF a společně poskytli pomoc krizovým oblastem Afriky. Minulý rok přepravila Panalpina potřebné produkty do Burundi, kde si vybrala opakující se krize a násilí velkou daň na místní společnosti. V roce 2014 Panalpina podpořila boj proti ebole tím, že se podílela na humanitární pomoci do Sierra Leone. I v roce 2013 Panalpina pomáhala a vyslala leteckou pomoc a potřebné prostředky za asistence UNICEFu do Středoafrické republiky.

Ve prospěch humanitárního letu do Čadu se lutyšské letiště zřeklo 50 % přistávacího poplatku.

Zdroj: Panalpina