[quote]Nedávná návštěva čínské delegace přinesla Zásilkovně zřejmě nejvýznamnější zakázku v její historii. Mezi třiceti smlouvami, které podepsali čeští a čínští podnikatelé na ekonomickém fóru na pražském Žofíně, byla i třístranná dohoda mezi Prahou, Pekingem a Zásilkovnou, ve které se detailně řeší doprava chráněné pandy velké do pražské zoo.[/quote]

Zapůjčení vzácného živočicha vynese pražskou zoo mezi nejprestižnější zahrady světa a s tím souvisí i pečlivost, která byla věnována výběru zprostředkovatele transportu. Výběrové řízení probíhalo téměř půl roku a do jeho prvního kola se přihlásily více než dvě desítky firem z Česka, Německa, Číny a Ruska.

Zásilkovna nakonec přesvědčila české i čínské zástupce sofistikovanou metodou testování dopravy živých organismů, během které úspěšně rozeslali po celé střední Evropě na padesát kaktusů, sedm andulek, dvě kuny, fretku a štěňátko. Na vůbec nejdelší trasu – z německého Hamburku do rumunské Kluže – poslala Zásilkovna firemního jezevce Ádu. I tento test dopadl úspěšně a Áda dorazil do cílové destinace bez újmy, pouze mu byl během cesty odcizen stříbrný obojek.

Finálního podpisu smlouvy se účastnili zástupci pražského a pekingského magistrátu. Na oslavu uzavření smlouvy o dopravě pekingské pandy se následně k obědu podávala pekingská kachna.

„Po logistické stránce půjde zřejmě o nejsložitější operaci, kterou kdy Zásilkovna realizovala. Během několika koordinačních schůzek byl kladen důraz především na co nejopatrnější zacházení a co nejrychlejší transport. Pokud se totiž panda cestou pomačká, jinou už nám Čína nepůjčí,“ vysvětluje zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Mezi hlavní benefity, které Zásilkovna nabídla, patřila nejhustší síť poboček v Česku (problémem tudíž nebudou přesuny v rámci plánovaného hostování pandy v Ústí nad Labem, Jihlavě a Chomutově) i připravovaná expanze do Číny. Ta prozatím zahrnuje Peking, Šanghaj a pobřežní provincie Fu-ťien, Kuang-tung a Ťiang-su. Červené vlaječky Zásilkovny tak bude brzy možné spatřit vlát v nejlidnatějších oblastech ČLR.

„Právě široká síť našich poboček byla jedním z hlavních benefitů, které jsme mohli v soutěži nabídnout. Čínská strana tak podá zásilku v půjčovně kostýmů na ulici Wenxing jen pár bloků od pekingské zoo, pracovníci pražské zoologické zahrady si následně medvěda pohodlně převezmou v prodejně zdravotnického vybavení na Ortenově náměstí v Holešovicích,“ popisuje konkrétní průběh zásilky Simona Kijonková.

Zdroj: Zásilkovna