Zdroj: freeimages.com

[quote]Přes 5000 turistů, místních a lidí cestujících za prací odveze ročně linka spojující Arnbruck, Lam, Nýrsko a Hamry, která funguje sezónně od května do října. Jde o vůbec první autobusový spoj z Bavorska do České republiky, který na 55 kilometrů dlouhé trase funguje deset let. První rok převezla stovky lidí, řekli dnes ČTK starosta Nýrska Miloslav Rubáš a iniciátor linky Ivan Kalina, dřívější ředitel firmy Šumava bus, kterou před třemi lety koupila firma Arriva. Na německé jezdí straně v režii firmy RBO, dceřiné společnosti Deutsche Bahn.[/quote]

„Linka je pořád více využívaná, možná i díky tomu, že nahrazuje v létě spoje ČSAD, tedy místní dopravu do Hamrů a na Svatou Kateřinu,“ uvedl Kalina.

Podle Rubáše pomohla oblastem na obou stranách hranice. Z české s ní jezdí lidé například do bazénu do Lamu i občané z Hamrů a Zelené, kteří jezdí za prací nebo na úřady do Nýrska.

Linka dostává ročně 25.000 euro od bavorské strany a zhruba 200.000 korun od Plzeňského kraje, čímž se plně pokryjí náklady.

„Pro region je to téměř existenčně důležité, protože vhledem k nedostatku pracovních příležitostí je odkázaný na turismus a spoje umožňují daleko lepší obslužnost oblastí, do nichž by se lidé dostávali obtížně nebo osobními auty, což není žádoucí,“ uvedl Kalina.

Z okresu Cham jsou zřízeny ještě dvě přeshraniční linky do ČR. Celoročně dva dny v týdnu funguje také linka z Chamu do Plzně, kterou už osmým rokem využívá ještě více cestujících ročně, a od června do konce září Domažlice – Furth im Wald – Waldmünchen – Klenčí pod Čerchovem, která jezdí od roku 2011.

„Je dobré, že takhle spolupracujete a jsme rádi, že máme každodenní kontakty mezi Mnichovem a Prahou,“ řekl dnes v Nýrsku bavorský ministr vnitra, výstavby a dopravy Joachim Herrmann.

Provoz přeshraničního autobusového spojení přináší rozvoj příhraničí, které i díky efektivní dopravě srůstá.

„Provoz linky (Arnbruck – Hamry) také reaguje na sezónní nabídku a nabízí atraktivní přepravu pro turisty a lázeňské hosty,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

„Sousedství se velmi rychle rozvinulo a dnes můžeme hovořit o společném hospodářském prostoru, kde zůstávají mladí,“ řekl Franz Löffler, zemský rada okresu Cham a prezident krajského sněmu Horního Falcka.

Autobusová linka je podle něj malým, ale důležitým přínosem. Turisté chtějí vidět Královský Hvozd, což je podle Löfflera největší souvislý lesní region v Evropě. Podporu slíbil i na další roky.

„Přeshraniční spojení budeme rozhodně podporovat,“ dodal náměstek plzeňského hejtmana Pavel Čížek.

Zdroj: ČTK