[quote] Problémy s parkováním v centru Žatce by mohla vyřešit stavba parkovacího domu. Řidičů, kteří budou chtít v centru města zaparkovat, bude i v souvislosti se snahou Žatce o zápis na seznam světového dědictví UNESCO v budoucnu přibývat. S výstavbou parkovacího domu město ale zatím narazilo u ministerstva kultury, obavy má i z nedostatečného zájmu řidičů.[/quote]

,,Těžko odhadneme, jestli je to úplně rozhodná možnost, která by vyřešila nedostatky parkovacích míst tady. Vždycky potřebujete mít uživatele. Když se podíváme třeba do Slaného, tam před čtyřmi nebo pěti lety otevírali parkovací dům přímo v centru města. A nesplnil očekávání, která měli, ani ekonomické propočty. Návštěvníci ho nevyužívají,“ řekla starostka Zdeňka Hamousová.

Ministerstvo kultury zatím nepovolilo zařadit parkovací dům do územního plánování, protože by mohl pohledově narušovat historické centrum.

,,Shodou okolností ale pracovník, který se tím zabýval, z ministerstva odešel a nikdo na jeho místo zatím nenastoupil. Neměli jsme proto zatím příležitost prezentovat výhody, které nám to přinese,“ doplnila Hamousová.

Variantou by podle ní bylo například i využití proluky v zástavbě a vystavění několika menších parkovacích domů.

Náklady na výstavbu parkovacího domu město odhaduje zhruba na 100 milionů korun, financovat by ji mohlo z úvěru. Nyní Žatec připravuje celkovou koncepci parkování v centru, zejména s očekávaným rozvojem cestovního ruchu. Parkovací dům by ale mohli využívat i stálí obyvatelé historického centra.

Zdroj: ČTK